Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaitseuuringute keskuse raport: Baltikum vajab NATO sõjaväeüksust

NATO logo
NATO logo Autor/allikas: Yves Herman/Reuters/Scanpix

Täna alanud kümnendal Lennart Meri konverentsil, mis seekord kannab pealkirja "Kujundades uut normaalsust", tutvustas rahvusvaheline kaitseuuringute keskus raportit "NATO Balti lünga täitmine". Selle autorid leiavad, et Venemaa suhtub allianssi kui vaenlasesse ning et Baltikumi kindlustamiseks peaks NATO tooma Baltikumi brigaadi.

Raporti on koostanud kolm endist NATO kindralit Wesley Clark, Egon Ramms, Richard Shireff ning NATO juures Eestit esindanud Jüri Luik. Raportit tutvustades rõhutasid autorid, et pärast Ukraina kriisi on Balti riigid sattunud julgeolekumaailma tähelepanu keskmesse. Venemaa on nende hinnangul, aga jätkuvalt agressiivne ning peab NATO-t suurimaks vaenlaseks.

"Venemaal on tähelepanuväärne paranoia, et NATO on mingil viisil agressiivne organisatsioon, mida ta absoluutselt ei ole. NATO on kaitseorganisatsioon, mis on loodud alliansi liikmesriikide inimeste kaitsmiseks, sellel ei ole kellegi suhtes rünnakuplaane ning see on sõnum, millest minu arvates Venemaa inimesed peaksid aru saama," lausus endine NATO Euroopa vägede asejuht Richard Shirreff "Aktuaalsele kaamerale".

Ühe valupunktina tõid raporti autorid välja Suwalki koridori Poola-Leedu piiril, mida loodest piirab Venemaa Kaliningradi oblast ja kagust Valgevene. Kui Venemaa saaks Suwalki koridori üle kontrolli, oleks Balti riigid ülejäänud NATO-st ära lõigatud. Lahendusena pakutakse raportis Baltimaadesse NATO brigaadide paigutamist.

"Venemaal oleks väga lihtne Balti riike ära lõigata. Sellepärast peaksid siin olema alaliselt paigutatud relvajõud. Siin peaks olema piisavalt relvajõude, mis on võimekad, valmis, silmnähtavalt valmis võitlema. Nad peavad olema piisavad heidutuseks ja selleks, et panna Venemaa juhtide pähe kahtlus. Panna nad mõtlema, et see lihtsalt ei ole vaeva väärt," sõnas endine NATO Euroopa vägede asejuht Richard Shirreff "Aktuaalsele kaamerale".

Endine NATO Brunssumi väejuhatuse ülem kindral Egon Ramms kinnitas, et tulevikus asub Baltikumis NATO pataljon. "Me loome võimaluse, et teiste riikide kompanii või pataljoni suurused üksused saavad samuti siia piirkonda tulla, nii et meil on alati mingi hulk vägesid kõigis kolmes Balti riigis."

Raport on soovitus juulis Varssavis toimuvale NATO tippkohtumisele. 

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: