Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Terras: Euroopa Liit vajab selget sõjalist ambitsiooni

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terras osales täna Brüsselis aset leidnud Euroopa Liidu sõjalise komitee kohtumisel, kus olid kõne all liidu sõjaliste võimete ja välis- ning julgeolekustrateegiaga seotud küsimused.

Kindralleitnant Terrase sõnul on oluline, et valmivas Euroopa Liidu välis- ja julgeolekustrateegias oleks selgelt sõnastatud Euroopa sõjaline ambitsioon, sest vaid nii on võimalik kavandada ning välja arendada EL-i operatsioonide tarbeks vajaminevaid sõjalisi võimeid.

"Selgepiiriline sõjaline eesmärk uues julgeolekustrateegias annaks liikmesriikidele ning Euroopa Liidu partnereile konkreetsema suunise, milleks tuleb Euroopa Liidu egiidi all toimuvatel sõjalistel missioonidel valmis olla," ütles Terras.

Lisaks globaalsele välis- ja julgeolekustrateegiale olid kohtumisel arutlusel Euroopa Liidu egiidi all käimas olevad sõjalised missioonid ning sõjaliste võimete arendamine. Kohtumisel osalenud Euroopa Liidu kaitseväe juhatajad said ka ülevaate sõjalistest missioonidest Vahemerel, Aafrika looderannikul, Malis, Somaalias ja Kesk-Aafrika Vabariigis.

Kindralleitnant Terrase arvates peab Euroopa Liit jätkama riikide toetamist, kes on võtnud kindla kursi Euroopaga lõimumisele. "Kindlasti tuleb globaalse mõõtme kõrval säilitada regionaalne fookus, sest Euroopa vahetus naabruses toimuv mõjutab meid otseselt. Euroopa peab jätkama Gruusia ning Ukraina integratsioonipüüdluste toetamist."

Kaitseväe juhataja sõnul tuleb Venemaaga suheldes säilitada realistlik ning ühtne positsioon. "Venemaaga suhetes tuleb Euroopa Liidul näidata selgroogu ning väärtuspõhist suhtumist. Tingimused, mille täitmisel saame Venemaaga dialoogi pidada, peab kehtestama Euroopa Liit, mitte vastupidi," lisas Terras.

Euroopa Liidu sõjaline komitee on kõrgeim sõjaline juhtorgan Euroopa Liidus, kuhu kuuluvad kõigi liikmesriikide kaitseväe juhatajad. Sõjalist komiteed juhib alates 2015. aasta novembrist Kreeka kindral Mikhail Kostarakos.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: