Duterte peab narkosõltlaste tapmisel oma eeskujuks Hitlerit

{{1475216715000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Filipiinide president Rodrigo Duterte võrdles ennast Natsi-Saksamaa diktaatori Adolf Hitleriga, öeldes, et kui Hitler saatis surma "kolm miljonit juuti", siis tema kavatseb hukata kolm miljonit narkootikumide tarvitajat.

Duterte kinnitas, et on meelemürkide pruukijaid surma saates õnnelik. Riigipea sõnul on narkootikumide pruukijate füüsiline hävitamine ainus viis päästa tulevased põlvkonnad hukatusest, vahendasid "Aktuaalne kaamera" ja BBC.

"Hitler mõrvas kolm miljonit juuti. Meil siin on kolm miljonit, just nimelt, kolm miljonit narkomaani. Ma olen õnnelik neid veristades. Nagu Saksamaal oli Hitler, nõnda olen Filipiinidel mina. Te teate mu ohvreid, ma tahan kõigi nende kurjategijatega lõpetada oma riigi häda ja päästa tulevased põlved hukatusest," rääkis Duterte.

Duterte võitis sel aastal valimised suurte häälteenamusega, sest lubas riigis uimastikurjategijate võimutsemise lõpetada. Kampaania käigus on juba tapetud üle 3300 inimese. Kriitikute sõnul polnud neist enamikul uimastitega mingit pistmist. Veel 700 000 inimest on vahi all.

Inimõigusorganisatsioonid on Filipiinide uimastivastast võitlust teravalt kritiseerinud ja väitnud, et selle varjus tapetakse tsiviilisikuid.

Juudid reageerisid Duterte väljaütlemisele teravalt

Juudiorganisatsioonide juhid reageerisid Duterte väljaütlemistele pahameelega. Skandaali ei leevendanud ka tema täpsustus, et kui Hitleri ohvrid olid kõik süütud, siis tema omad on kurjategijad.

Juutide maailmakongressi president Ronald S. Lauder nimetas presidendi öeldut ebainimlikuks ja väga solvavaks ning tema sõnul demonstreeris see õõvastavat lugupidamatust inimelu vastu.

USAs asuv juutide ühendus Laimuvastane Liiga märkis, et Duterte kommentaarid olid kohatud ja äärmiselt solvavad. Ühenduse kommunikatsioonijuht Todd Gurnick ütles, et ei mõista, miks peaks ükski maailma riigipea tahtma end sellise koletisena kujutada.

Välja on toodud ka Duterte esitatud numbrite ebatäpsus. Kui tema rääkis kolmest miljonist mõrvatud juudist ja sama suurest hulgast narkomaanidest, siis tegelikult hukkus holokausti tõttu kuus miljonit juuti, Filipiinide viimase statistika järgi on aga seal uimastitarvitajaid ligi 1,8 miljonit ehk 1,8 protsenti kogu rahvastikust.

Toimetaja: Laur Viirand, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: