Euroopa Parlamendis käidi välja kolm Sahharovi auhinna kandidaati ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1476169411000 | amCalendar}}
Andrei Sahharovi pilt Berliini müüril.
Andrei Sahharovi pilt Berliini müüril. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni ja arengukomisjoni ühisel koosolekul selgusid teisipäeval kolm kandidaati, kelle seast valitakse tänavune Sahharovi preemia saaja. Üks kandidaatidest - Iraagi jeziidide eestkõneleja Nadia Murad - sai aga teisipäeval juba kätte Vaclav Haveli nimelise inimõiguste auhinna.

Esimese kandidaadina käidi välja krimmitatarlaste liider Mustafa Džemilev, vahendasid Raadio Vaba Euroopa ja BBC.

Krimmitatari Rahva Medžlise endist esimeest Džemilevit pole Vene võimud pärast 2014. aastal toimunud annekteerimist enam Krimmi poolsaarele lasknud. Ka Medžlise tegevus on praeguseks Moskvale allutatud Krimmi võimude poolt ära keelatud.

72-aastane Džemilev oli inimõiguste eest seisja juba Nõukogude ajal ning tal tuli selle tegevuse eest ka korduvalt vanglas viibida. Krimmitatarlaste õiguste nimel võitlemist jätkab ta praegu Ukraina ülemraada saadikuna.

Teisena lisati kandidaatideks kaks jeziididest inimõiguslast. Noored jeziidi naised Nadia Murad ja Lamiya Aji Bashar võeti ISIS-e poolt vangi 2014. aastal, kui islamistlik äärmusrühmitus nende Põhja-Iraagis asuva koduküla vallutas. Sama aasta lõpus õnnestus äärmuslaste seksuaalvägivalla all kannatanud naistel põgeneda ning neist on saanud hiljem oma kogukonda tabanud tragöödia tunnistajad ning ohvrite eestkõnelejad.

Ühe auhinna sai Murad oma tegevuse eest juba teisipäeval kätte, nimelt anti talle Euroopa Nõukogu poolt Vaclav Haveli nimeline inimõiguste auhind.

Kolmandaks kandidaadiks on Türgi ajakirjanik ja päevalehe Cumhuriyet endine peatoimetaja Can Dündar, kes võeti Türgi võimude poolt 2015. aasta novembris vahi alla. Meest süüdistati selles, et tema ajaleht avaldas artikli, mille kohaselt toimetasid Türgi luureteenistus relvi Süürias tegutsevatele islamistlikele võitlejatele. Käesoleva aasta mais mõisteti ta Cumhuriyet riigisaladuse lekitamise eest viieks aastaks ja 10 kuuks vangi.

Sahharovi mõttevabaduse auhind antakse välja igal aastal.

Euroopa Parlament tunnustab Sahharovi auhinnaga isikuid, kes on väljapaistval moel aidanud kaasa võitlusele inimõiguste eest. Auhinda antakse välja 1988. aastast. Kandidaate võivad esitada fraktsioonid või vähemalt 40 Euroopa Parlamendi liiget.

Näiteks 2011. aastal pälvis preemia Tuneesia juurviljamüüja Mohammed Boazizi, kelle enesepõletamine algatas Araabia kevade sündmused. Järgnenu aastal said auhinna kakas Iraani aktivisti - Jafar Panahi ja Nasrin Sotoudeh.

2013. aastal sai preemia Pakistani koolitüdruk Malala Yousafzai, kes võitleb tütarlaste õiguse eest haridusele ja on avalikult kirjutanud tüdrukute olukorrast islamiäärmuslikus ühiskonnas.

2014. aasta auhind anti Kongo Demokraatliku Vabariigi günekoloogile Denis Mukwegele tema tegevuse eest naiste õiguste kaitsmisel.

Eelmise aasta Sahharovi auhind läks Saudi Araabia blogijale Raif Badawile.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: