Sahharovi auhinna said ISIS-e kuritegusid kogenud kaks jeziidi inimõiguslast

Jeziidi aktivist Nadia Murad.
Jeziidi aktivist Nadia Murad. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlament otsustas anda tänavuse Sahharovi auhinna kahele Iraagist pärit Jeziidi naisele, kellel õnnestus äärmusrühmituse ISIS käest põgeneda ning kellest on hiljem saanud mainekad inimõiguslased.

Noored jeziidi naised Nadia Murad ja Lamiya Aji Bashar võeti ISIS-e poolt vangi 2014. aastal, kui islamistlik äärmusrühmitus nende Põhja-Iraagis asuva koduküla vallutas. Sama aasta lõpus õnnestus äärmuslaste seksuaalvägivalla all kannatanud naistel põgeneda ning neist on saanud hiljem oma kogukonda tabanud tragöödia tunnistajad ning ohvrite eestkõnelejad, vahendas Reuters.

Ühe teise auhinna sai Murad oma tegevuse eest juba oktoobri alguses kätte, nimelt anti talle Euroopa Nõukogu poolt Vaclav Haveli nimeline inimõiguste auhind.

Murad on käinud paljudes rahvusvahelistes organisatsioonides tunnistusi andmas ning nõudnud, et ISIS-e poolt korraldatud kampaaniat käsitletaks ametlikult genotsiidina.

Sahharovi auhinna saaja(te) ametlik avalikustamine pidi toimuma natuke hiljem, kuid Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsioon (ALDE) andis otsusest e-kirja teel teada juba varem.

Kolme viimasesse vooru jõudnud kandidaadi seas olid sel aastal ka krimmitatarlaste liider Mustafa Džemilev ning Türgi ajakirjanik ja päevalehe Cumhuriyet endine peatoimetaja Can Dündar.

Vene teadlase ja inimõiguslase Andrei Sahharovi järgi nime saanud auhind antakse välja igal aastal.

Euroopa Parlament tunnustab Sahharovi auhinnaga isikuid, kes on väljapaistval moel aidanud kaasa võitlusele inimõiguste eest. Auhinda antakse välja 1988. aastast. Kandidaate võivad esitada fraktsioonid või vähemalt 40 Euroopa Parlamendi liiget.

Näiteks 2011. aastal pälvis preemia Tuneesia juurviljamüüja Mohammed Boazizi, kelle enesepõletamine algatas Araabia kevade sündmused. Järgnenu aastal said auhinna kakas Iraani aktivisti - Jafar Panahi ja Nasrin Sotoudeh.

2013. aastal sai preemia Pakistani koolitüdruk Malala Yousafzai, kes võitleb tütarlaste õiguse eest haridusele ja on avalikult kirjutanud tüdrukute olukorrast islamiäärmuslikus ühiskonnas.

2014. aasta auhind anti Kongo Demokraatliku Vabariigi günekoloogile Denis Mukwegele tema tegevuse eest naiste õiguste kaitsmisel.

Eelmise aasta Sahharovi auhind läks Saudi Araabia blogijale Raif Badawile.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: