Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Julia Laffranque: poliitiliselt mittetundlikes küsimustes on Venemaa vastutulelik

Julia Laffranque Postimees/Scanpix
Julia Laffranque Postimees/Scanpix

Euroopa inimõiguste kohtu (EIK) teise sektsiooni asepresident ja Tartu ülikooli külalisprofessor Julia Laffranque märkis EIK-i otsuste täitmise kohta Venemaa poolt, et poliitiliselt mittetundlikes küsimustes on Venemaa vastutulelik olnud.

Laffranque rääkis usutluses Eesti Päevalehele, et olles viis aastat Venemaa sektsioonis töötanud algatas ta küsimuse, miks teha otsuseid üksteise järel justkui musta auku, vaid võtta hoopis asjasse puutuvad organid kokku ja vaadata, kui palju EIK-i otsuseid täidetakse ja kuidas olukorda parandada.

"Istusime maha: kohtunikud, juristid, kohtuotsuste täitmise eest vastutavad Euroopa Nõukogu inimesed. Oleme andnud Venemaale ka aja, et aasta pärast peate tegema nii. See oleneb muidugi küsimusest," märkis Laffranque.

Tema sõnul oli üks kaasus, kus ei täidetud rahalist kompensatsiooni puudutanud riigisiseseid kohtuotsuseid, kuid EIK otsustas, et tuleb täita ning siis võttis Venemaa omakorda seaduse vastu ja raha hakati maksma. "Poliitiliselt mittetundlikes küsimustes on Venemaa vastutulelik olnud," tõdes ta.

"Venemaal pole raske maksta kahjutasu halbades tingimustes hoitud või eeluurimise ajal miilitsa pekstud kinnipeetavale, ka mitte tšetšeeni perekonnale, kes on omaksed teadmata kaotanud. Aga kui ootame muutust seaduse tasandil, on see märksa keerulisem," nentis Laffranque.

Tema sõnul tekitab muret nüanss, et Venemaa võttis vastu seaduse, mis ütleb, et Venemaa kohus võib EIK-i otsuseid tõlgendada nii, et kui otsuste täitmine eeldab Venemaa konstitutsiooniga vastuollu minekut, siis nad ei pea neid täitma.

"Venemaa konstitutsioonikohus puutus nimetatud seaduse rakendamisega kokku vangide valimisõigusega seotud küsimuses, kuid katsus probleemile läheneda siiski tõlgendusmeetodite abil," märkis ta.

Laffranque rääkis, et peale meetmete, seaduste, rahaliste vahendite ja poliitilise tahte mängib suurt rolli ka õiguskaitseorganite ja nende töötajate mentaliteet.

"Venemaal on piirkonniti erinevusi: Siberis julgevad kohtunikud mõnikord rohkem meie otsuseid täita, kuid üldine mentaliteet on Venemaal selline, et kui kedagi milleski kahtlustatakse, siis üheksal korral kümnest pannakse see inimene kohe kinni, ilma et mõeldaks näiteks koduarestile või elukohast mittelahkumise allkirjale. Seda mentaliteeti on väga raske muuta," nentis Laffranque.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: