Lüganuse kirik saab muinsuskaitseametilt ilmselt hoiatuse

Foto: ERR

Lüganuse kirikus vahetati välja altarivitraaž, kuid paraku muinsuskaitseameti loata. Kiriku diakon tunnistas, et seda tehti teadmatusest, muinsuskaitseameti esindaja sõnul ei vabasta aga seaduse mittetundmine karistusest.

Praeguseks alla kolme aasta Lüganuse kogudust teeninud diakon Tõnis Tamm tunnistas, et kunstnik Andrei Lobanovi altarivitraaž paigaldati ebaseaduslikult. Ta lisas, et seda tehti teadmatuses ning kirik on valmis muinsuskaitsega igakülgseks koostööks.

"Ma olen vabandanud. Ma võin tõesti öelda ja tunnistada, et ei ole tegu pahatahtlikkusega. Mõeldes sellele, et me lihtsalt ühe pildi, mis ei ole muinsuskaitse all, vahetame teise pildi vastu, siis ma ei tulnud väga hästi selle peale, et me peame siia ka muinsuskaitset kaasama," rääkis diakon.

Muinsuskaitseameti Ida-Virumaa vaneminspektor Kalle Merilai sõnul rikuti Lüganuse kirikus mitut seaduse punkti. Muinsuskaitseamet on alustatud menetlust, mis võib kaasa tuua mitu sanktsiooni.

"Me võime piirduda hoiatusega ja ma ei usu, et nii kaugele asi läheb, et me laseme selle maha võtta ja ümber teha," märkis Merilai.

Seni altarivitraažiks olnud Riho Hüti taies pandi kiriku seinale. Diakoni väitel sobib uus vitraaž kiriku idaaknale rohkem kui vana.

"Meil puudus suur krutsifiks "Jeesus ristil", see on ju see sõnum suremisest ja ülestõusmisest. See on see, millele on rajatud ju Kristuse kirik ja seda vajati ja seda oodati," selgitas diakon Tõnis Tamm.

Lüganuse Ristija Johannese kirik valmis 14. sajandil.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: