Lüganuse kiriku põrandavahetus paljastas hauakambrid

Lüganuse kiriku kooriruumi seenehaigusest puretud põrandat vahetades avastati hauakambrid, mis tõenäoliselt on 300 aastat tagasi kuulunud kiriku heategijatele.

13. sajandil ehitatud Lüganuse pühakoja uksel on praegu silt „Kirik suletud remondiks. Teenistused pastoraadis”. Kooriruumi põrandas on auk, mis on tunduvalt suurem, kui oleks vaja seenekahjustusega põranda vahetamiseks.

Nimelt tulid töömeeste jaoks üllatusena katkise põranda alt välja plaadid ja neid üles tõstes avastati hauakambrid. 

Muinsuskaitse kirjutas leiu kohta järgmist: "Kui koori lääneosas ning pikihoone idaosas 2012. ja 2013. aastal leitud hauakambrite kaaned olid juba enne põrandavahetust suures osas puudu, siis koori idaosas on need alles ning see on väga unikaalne. Umbes 1,5 x 2,5 m suurused ristküliku kujulised plaadid on paigutatud süsteemselt: kaks kõrvuti lebavat plaati katavad ühe, plaadist umbes kaks korda suurema hauakambri. Kambrite õhukesed seinad on laotud paekividest lubiseguga." 

Hauakambritest leiti lisaks luudele ka münte, mis aitavad kaasa hauakambrite dateeringule. Ühel Lüganuse kirikust leitud hauaplaatidest on muuhulgas kirjas rooma numbritega aastaarv 1730. Sel ajal toimusid pühakojas ehitustööd ning tõenäoliselt on kirikus viimse puhkepaiga leidnud tolleaegsed metseenid.

"Sinna on siis maetud kiriku heategijad ja me arvame, et need hauakambrid kuuluvad ümberkaudsetele Lüganuse kihelkonna mõisnikele," sõnas muinsuskaitseameti Ida-Virumaa vaneminspektor Kalle Merilai.

Muinsuskaitsjate sõnul teeb leiu haruldaseks asjaolu, et kambrid on paljuski säilinud oma algsel kujul. "Nad on alt tühjad, puittalad annavad natuke järele – pehkivad, kõdunevad – ning siis vajuvad ka plaadid katki. Analoogseid, selliseid avatud hauakambreid ei ole eriti meil leitud," ütles Merilai.

Tööde käigus hauakambrid täidetakse ja plaatide tükid asetatakse algsele kohale tagasi. Nende peale pandavat uut, puu asemel paest tehtavat põrandat peaksid kirikulised uudistada saama mai viimase pühapäeva jumalateenistusel.

"Algne lootus oli, et me saame nelipühiks, aga täna rääkisin tööde juhtijaga ja ta ütles, et me nädal hiljem ehk kolmainupühaks selle planeeriksime. Selleks, et töö hästi õnnestuks, ei tasu väga kiirustada, sest nagu vanad roomlasedki ütlesid: „festina lente” ehk rutta aeglaselt," rääkis Lüganuse kiriku diakon Tõnis Tamm.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: