Lüganuse kirikule kingiti vitraaž

Foto: Rene Kundla/ERR

Lüganuse kirik sai kingitusena kunstnik Andrei Lobanovi tehtud vitraaži, mis kaunistab nüüd kiriku käärkambrit. Valik langes käärkambri kasuks, kuna seal toimub enamik talviseid jumalateenistusi. Kui eelmise vitraaži paigaldamine kirikusse tekitas muinsuskaitsjates pahameelt, siis seekord sai kunstiteos paika ilma suuremate sekeldusteta.

14. sajandist pärit Lüganuse Ristija Johannese kirikule kinkis vitraaži ettevõtja Ilmar Köök. Vitraaži pühitses piiskop emeeritus Einar Soone Lüganuse kiriku käärkambris kaheksa inimese ees. Vähese vaatajaskonna põhjuseks polnud rohkem kui 700 liikmega Lüganuse koguduse vähene huvi, vaid käärkambrisse palju rohkem inimesi korraga ei mahugi.

Lüganuse kiriku diakoni Tõnis Tamme sõnul oli vitraaži käärkambrisse panekuks kaks peamist põhjust. „Kui me hakkaksime suurde kirikuruumi tooma vitraaže juurde, siis see kiidetud askeetlik lihtsus kaoks. Teine ja väga oluline põhjus on see, et käärkamber on meil kasutusel talvel külmal ajal, sest seal on meil sees õhksoojuspump ja inimesed ei pea külmetama. Ja seal puudus selline vaimne värv – see nagu kirgastab, sest selle vitraaži taga on praegu ilmselt nõukogude ajal paigaldatud trellid, mis ei ole kuigi kaunid. Kui Jumal lubab, siis võib-olla saame sinna panna trellid, mis kaunistavad. Kahtlemata see ruum sai uue elu ja vaimsuse. Kroonlühtrit on meil veel sinna vaja, aga kui see on Jumala tahe, küll see ka sinna saab,” ütles diakon Tõnis Tamm.

2016. aasta lõpus Lüganuse kirikusse paigaldatud altarivitraaž tekitas muinsuskaitsjates pahameelt. Aasta hiljem olid kirikuisad juhtunust õppust võtnud ja seekord sai vitraaž paika suuremate sekeldusteta. Lüganuse kiriku diakon Tõnis Tamme sõnul võtab ta eelmisel korral juhtunus palju süüd enda peale. „See oli selline hea õppetund. Ja seekord ei tekkinud kahtlustki, et sellise vitraažiga, mis on paigaldatav ja äravõetav, tekiks probleeme, aga vana õppetund oli meeles ja võtsin ühendust ka muinsuskaitsega ja võib öelda, et meie vahel on hea ja konstruktiivne töö tekkinud,” ütles diakon.

Muuhulgas ka Peterburi Jaani kirikule vitraaži valmistanud kunstniku Andrei Lobanovi sõnul arvestab ta neid tehes vaatajatelt saadud tagasisidega. Lisaks peab arvestama ametkondade nõudmistega. Kunstnik sõnul on kirikusse vitraaži valmistamise protsessi raske sõnadesse panna. „Mõnedest asjadest ei ole võimalik rääkida. Kui sa tunned, siis nad tulevad välja. Kui sa ei tunne, kui sa ei usu – siis pole mõtet isegi proovida,” ütles Lobamov.

Kokku on 14. sajandil ehitatud Lüganuse Ristija Johannese kirikus neli vitraaži. Kaks neist on teinud Andrei Lobanov ja kaks Riho Hütt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: