Tralla: Ukraina on viisavabaduse sooviga sattunud justkui poliitilisse panvangidraamasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla ütles, et kui Ukraina pani korruptsiooni ohjeldamisega proovile Euroopa Liidu kannatuse, siis Brüssel omakorda paneb nüüd viisavabaduse küsimusega proovile Kiievi kannatuse.

"Kui tahta tuua paralleele, siis võiks öelda, et umbes samamoodi nagu ukrainlased panid korruptsiooni ohjeldamisel proovile Euroopa kannatuse arvukate seadustega, mis neil kuidagi parlamendist läbi ei läinud, siis nüüd paneb Brüssel omakorda proovile ukrainlaste kannatuse viisavabadusega," märkis Tralla "Aktuaalses kaameras".

Ta tõdes, et Euroopa Komisjon on korduvalt rõhutanud ning seda tehti ka neljapäeval, et Ukraina on teinud viisavabaduse saamiseks ära kogu kodutöö, oodatakse nüüd lihtsalt, kuni Euroopa Parlament ja liikmesriigid omavahelise vaidlusega ühele poole saavad.

"Ühelt poolt on siin tegemist võimumänguga, kus europarlament surub peale oma mängureegleid, aga teisalt tahavad mitu suurt liikmesriiki, eeskätt Saksamaa ja Prantsusmaa oma kodustele valijatele väga kindlaid garantiisid, et paika pannakse selline viisavabaduse peatamise mehhanism, millega saaks väga kiiresti katkestada ukrainlaste, aga ka kõigi teiste kolmandate riikide kodanike viisavaba liikumise Euroopa Liidus," selgitas Tralla.

"Olgu öeldud, et seline mehhanism on juba praegu olemas, aga seda tahetakse muuta veel operatiivsemaks. Ja kuna on õhus viisavabadus Türgiga, siis on valitsustel väga oluline näidata, et hoovad on kindlalt nende käes ja nüüd ongi nii läinud, et Ukraina ja Gruusia on sattunud sellisel õnnetul kombel oma - tegelikult välja teenitud - viisavabaduse sooviga poliitilisse pantvangidraamasse," lisas ajakirjanik.

Tralla sõnul andsid küll Euroopa liidrid lootust, et lahendus võib tulla juba järgmisel nädalal kui uuesti europarlamendiga koos istutakse, kuid tema sõnul ei maksaks liiga optimistlik selles osas olla, arvestades kui kaua on sellega siiani venitatud.

Schulzi taandumisega on Brüsselis ees huvitavad ajad

Neljapäeval teatas Euroopa Parlamendi president Martin Schulz, et pöördub tagasi Saksa poliitikasse.

"Viimaste kuude jooksul on ajakirjanduses palju spekuleeritud minu tuleviku üle. Ma olen selle otsuse langetanud. Ma ei kandideeri kolmandaks ametiajaks Euroopa Parlamendi presidendiks. Järgmisel aastal kandideerin Saksa parlamenti oma partei SPD esinumbrina Nordrhein-Westfaleni liidumaal. Ma olen püüdnud tugevdada Euroopa poliitika tõsiseltvõetavust ja nähtavust ja Euroopa Parlamendi mõjukust. Täna, rohkem kui kunagi varem, vajab maailm tugevat, enesekindlat ja ühtset Euroopa Liitu, mis seisab oma väärtuste ja tõekspidamiste eest," kõneles Schulz.

Tralla kommenteeris, et kuna Saksamaal toimuvad üldvalimised, siis peavad ka sotsiaaldemokraadid oma kandidaadi välja panema. Suur küsimus on aga selles, kas sotside poolt läheb kantsler Angela Merkeli vastu parteijuht Sigmar Gabriel või võib see olla Martin Schulz.

"Nädal tagasi näitas üks küsitlus, et Schulz on Saksa sotside valijate seas isegi populaarsem kandidaat, kui parteijuht Gabriel. Nii et Schulzil võivad olla šansid selles valimisvõitluses vähemalt sotside kandidaadiks saada," rääkis Tralla.

Tema sõnul on aga huvitav kindlasti ka see, mis hakkab toimuma Brüsselis, sest europarlamendi kahe suurema fraktsiooni kokkuleppe järgi peaks parlamendi presidendi koht nüüd rändama konservatiivide kätte.

"Aga selles olukorras tekib seis, kus tegelikult kõigi kolme suurema institutsiooni - Euroopa Parlamendi, Euroopa Komisjoni ja Nõukogu eesotsas on konservatiivid. Seega tekib küsimus, kuidas rahustada sotse, kes võivad nõuda mõne konservatiivi ametist tagandamist. Ja siis loomulikult tekib küsimus, kas lahkuma peaks Donald Tusk või Jean-Claude Juncker. Diplomaadid usuvad, et leitakse kompromiss ja Parlamendis pannakse ametisse hoopis mõni liberaal. Aga igal juhul on huvitavad ajad tulemas ka Brüsselis," selgitas Tralla.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: