Tšetšeenia võimud uurivad Kadõrovi vastu korraldatud atentaadikatset

Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov.
Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Ajalehe Novaja Gazeta teatel alustasid Tšetšeeni Vabariigi võimud kriminaalmenetlust isikute vastu, keda süüdistatakse Tšetšeenia juhi Ramzan Kadõrovi vastu korraldatud atentaadikatses.

Toimikuga tutvunud ajalehe kinnitusel peeti Aziz Alvijev, Beslan Zakarajev ja Šamhan Magomadov 23. jaanuaril kinni Gudermessis.

Väidetavalt tunnistasid mehed üles, et tahtsid Kadõrovi tapmiseks kasutada nii automaate, granaadiheitjaid kui ka lõhkeaineid. Kinni peetud meeste sõnul tellis rünnaku Issa Jamadajev, kes kuulub Kadõroviga juba pikka aega rivaalitsenud Jamadajevite klanni.

Seetõttu alustasid Tšetšeenia võimud kriminaalmenetlust ka Issa Jamadajevi vastu.

Üks kinnipeetutest - Aziz Alvijev - oli kunagi kusjuures tunnistajaks, kui Vene võimud uurisid 2009. aastal Issa Jamadajevi vastu korraldatud atentaadikatset. Sellega juhtumiga seoses on endiselt föderaalselt tagaotsitav Kadõrovi kunagine nõunik Šaa Turlajev.

Kuigi raportist ei tule välja, millal Kadõrovit tappa üritati, siis Novaja Gazeta arvates võis luhtunud atentaadikatse toimuda eelmise aasta kevadel Benoi külas, kus asub üks Kadõrovi residentsidest. Esimesed kuuldused atentaadikatsest hakkasid levima 2016. aasta mais, kui Tšetšeenia võimud alustasid massiivset vahistamislainet, mille käigus võeti kinni mitmeid mõjukate perekondade liikmeid. Muuhulgas oli vahistatute seas ka Kadõrovi enda sugulasi.

Jamadajevid on Tšetšeenias Kadõrovitega võrreldava ajaloolise mõjuvõimuga klann ning selle liikmed süüdistavad Kadõrovit endise riigiduuma saadiku Ruslan Jamadajevi ja pataljoni Vostok endise komandöri Sulim Jamadajavi mõrvades. Ruslan tapeti 2008. aasta sügisel Moskvas, Sulim aga 2009. aasta kevadel Dubais. Issast pidi saama kolmas tapetud vend, kuid temal õnnestus atentaadikatsest eluga pääseda. Varem, 2003. aastal, hukkus atentaadis ka neljas vend, ka kunagine Vostoki komandöriks olnud Džabrail Jamadajev.

Nii Jamadajevid kui ka Kadõrovid sõdisid esimeses Tšetšeenia sõjas Venemaa vastu, kuid teise Tšetšeenia sõja ajal mindi üle Moskva poolele. Hiljemalt 2008. aastaks olid aga suhted kahe mõjuvõimsa klanni vahel läinud nii halvaks ning tüli kestab siiani.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: