Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome ülemkohus jättis "alternatiivmeedia" portaali asutaja vahistamise jõusse

Ilja Janitskin.
Ilja Janitskin. Autor/allikas: Yle

Soome ülemkohus jättis jõusse "alternatiivmeedia" portaali MV-Lehti asutaja Ilja Janitskini suhtes tagaselja tehtud vahistamisotsuse.

Ülemkohus ei andnud Janitskinile tema vahistamise vaidlustamiseks kaebeluba, mistõttu vahistamismäärus jõustus, kirjutab Helsingin Sanomat.

Soome prokuratuur kavatseb kasutada alaliselt Hispaanias resideeriva mehe tabamiseks Euroopa vahistamismäärust.

Janitskinit kahtlustatakse rahvusrühma vastu vaenu õhutamises, annetuste ja hasartmängudega seotud kuritegudes, au haavamises, ähvardamises ning konfidentsiaalsusnõuete ja autoriõiguste rikkumises.

Janitskinil ja tema poolt juhitud "alternatiivmeedia" portaalidel on ka varem Soome võimudega probleeme olnud.

Mullu juulis meedias avalikustatud dokumentide põhjal selgus, et Soome politsei on nõudnud kohtus Janitskini portaalide MV-lehti ja Uber Uutiset sulgemist.

Politsei põhjendab dokumentides "alternatiivmeedia" ehk "vastamedia" portaalide sulgemise soovi sellega, et seal on avaldatud materjale, milles esineb erinevate kuritegude tunnuseid, mis puudutavad näiteks etnilise vaenu õhutamist ja raskendatud asjaoludel laimamist.

Samuti pole end MV-lehti peatoimetajaks kutsuv Janitskin täitnud politsei nõudeid, mille kohaselt tuleb eelpool mainitud sisuga materjalid veebilehelt kustutada.

Barcelonas elava Janitski poolt algatatud MV-lehti portaali on Soomes korduvalt süüdistatud selles, et seal avaldatakse libauudised, levitatakse erinevaid vandenõuteooriaid ning kirjutatakse erinevate inimeste kohta solvavaid ning välja mõeldud sisuga artikleid. Veebilehte on süüdistatud ka paremäärmusluses ja vaenuõhutamises.

Soome rahvusringhäälingu analüüsi kohaselt on MV-lehti ka üks neist portaalidest, mis levitab Kremlist lähtuvaid poliitilisi seisukohti.

Sarnaseid süüdistusi on esitatud ka veebilehe Uber Uutiset aadressil.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: