MV-Lehti asutaja Janitskin kandideerib Paavo Väyryneni nimekirjas

MV-Lehti asutaja Ilja Janitskin.
MV-Lehti asutaja Ilja Janitskin. Autor/allikas: Yle

Veebilehe MV-Lehti asutaja Ilja Janitskin, kelle Helsingi kohus mõistis oktoobris reaalselt vangi vaenuõhutamise ja ähvardamise eest, kandideerib veteranpoliitik Paavo Väyryneni uue erakonna Seitsme Tähe Liikumine nimekirjas nii parlamendi- kui ka eurovalimistel.

Väyrynen andis Janitskini kandideerimisest teada teisipäeval Soome parlamendihoones korraldatud pressikonverentsil, vahendasid Yle ja Helsingin Sanomat.

Väyrynen nimetas pressikonverentsil Janitskinit oma liikumise üheks "tähtkandidaadiks" ja avaldas arvamust, et meest on avalikkuses halvasti koheldud. Lisaks juhtis Väyrynen tähelepanu sellele, et kohtuotsus pole veel lõplik ja eeluurimisvanglas olekuga on Janitskin nagunii oma karistuse kandnud.

Kokku süüdistati Janitskinit 16 erinevas kuriteoepisoodis, millest kolme puhul mõistis kohus süüdistatava õigeks. Kokku karistati teda ühe aasta ja 10 kuu pikkuse reaalse vanglakaristusega. Kohtuotsus on edasi kaevatud ja pole veel jõustunud.

Süüdistused puudutasid muuhulgas vaenu õhutamist, ähvardamist, au haavamist raskendavatel asjaoludel, annetuste ja hasartmängudega seotud kuritegusid ning konfidentsiaalsusnõuete rikkumist.

Kohus jõudis järeldusele, et Janitskin oli alates aastast 2014 kuni vähemalt 2018. aasta jaanuarini veebilehtede MV-Lehti ja Uber Uutiset omanik, peatoimetaja, vastutav toimetaja ning sisu eest vastutav isik.

Nimetatud veebilehed olid kohtu järelduste kohaselt muutunud kohtadeks, kus toimus mitmete inimeste laimamisele keskendunud tegevus ning Janitskinil on olnud avaldatud materjali üle otsustusõigus hoolimata sellest, kes on algselt materjali autoriks märgitud. Ehk kohtu arvates on Janitskin vastutav nende materjalide avaldamisega seotud kuritegude eest.

Eestiski tuntud poliitaktivisti Johan Bäckmani mõistis kohus sama protsessi raames samuti süüdi ning karistas teda üheaastase tingimisi vanglakaristusega.

Bäckmani süüdistati laimamisele ässitamise ja Soome rahvusringhäälingu ajakirjaniku Jessikka Aro vaenamises.

Nimelt süüdistati teda selles, et ta ässitas Janitskinit sooritama tahtlikku kuritegu - Bäckman tõi Janitskinile nii enda poolt kirjutatud artikli MV-Lehtis avaldamiseks kui ka varustas Janitskinit Aro kohta käivate materjalidega.

Lisaks sellele leidis prokuratuur, et Bäckman tegeles Aro vaenamisega ka otseselt. Süüdistuse kohaselt tekitas Bäckman Arole hirmu ja ahistust sellega, et ähvardas teda korduvalt ja võttis temaga erinevatel viisidel ühendust.

Muuhulgas saatis Bäckman ühe teise isiku vahendusel Arole kipskoopia Eestis asuvast nn pronkssõduri skulptuurist.

Bäckmani tegevus oli kohtu hinnangul ajendatud sellest, et Aro oli oma töös juhtinud tähelepanu Venemaa poolt teostatavale infosõjale ja mõjutustegevusele. Samuti tõi Bäckmani tegevus kaasa ka selle, et Arot hakkasid vaenama ka kolmandad isikud, leidis kohus.

Janitskin oli pikka aega tagaotsitav, MV-Lehtit on peetud Kremli desinformatsiooni vahendajaks

Pikka aega tagaotsitav olnud ja aprillis Andorrast tagasi kodumaale toodud Janitskin on olnud praeguseni eeluurimisvanglas.

Esimese tagaselja vahi alla võtmise otsuse tegi Helsingi kohus Janitskini suhtes juba 2016. aastal ning hiljem on Soome pidanud esialgu Hispaanias ja seejärel Andorras viibinud mehe tabamiseks kasutama Euroopa vahistamismäärust. Soomele välja andmist arutas pikka aega ka Andorra kohus.

Janitskinil ja tema poolt juhitud "alternatiivmeedia" ehk "vastamedia" portaalidel on ka varem Soome võimudega probleeme olnud. Näiteks on seal on avaldatud materjale, milles esineb politsei hinnangul erinevate kuritegude tunnuseid, mis puudutavad näiteks etnilise vaenu õhutamist ja raskendatud asjaoludel laimamist.

Samuti ei täitnud end MV-lehti peatoimetajaks kutsunud Janitskin politsei nõudeid, mille kohaselt tuli eelpool mainitud sisuga materjalid veebilehelt kustutada.

Soome rahvusringhäälingu analüüsi kohaselt on MV-lehti olnud ka üks neist portaalidest, mis levitab Kremlist lähtuvaid poliitilisi seisukohti ja desinformatsiooni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: