Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome prokuratuur esitab MV-Lehti asutaja vastu süüdistused

MV-Lehti asutaja Ilja Janitskin.
MV-Lehti asutaja Ilja Janitskin. Autor/allikas: Yle

Soome prokuratuur esitab veebilehe MV-Lehti asutaja Ilja Janitskini vastu süüdistused, mis puudutavad muuhulgas vaenuõhutamist, ähvardamist, au haavamist raskendavatel asjaoludel, annetuste ja hasartmängudega seotud kuritegusid ning konfidentsiaalsusnõuete rikkumist.

Süüdistusi on kusjuures esitanud nii peaprokuratuur kui ka ringkonnaprokuratuur ning neid on kavas käsitleda ühe kohtuprotsessi raames, vahendas Yle.

Väidetavad kuriteod on seotud just MV-lehti keskkonnas Janitskini poolt avaldatud artiklite ja kommentaaridega. Näiteks kahtlustatakse meest selles, et ta on ähvardanud, laimanud ja solvanud moslemeid, juute ja mustanahalisi inimesi.

Uudisteagentuuri STT andmetel algab protsess Helsingi esimese astme kohtus juba paari nädala pärast. Janitskin ise on süüdistused tagasi lükanud.

Pikka aega tagaotsitav olnud ja aprillis Andorrast tagasi kodumaale toodud Janitskin on olnud praeguseni eeluurimisvanglas.

Esimese tagaselja vahi alla võtmise otsuse tegi Helsingi kohus Janitskini suhtes juba 2016. aastal ning hiljem on Soome pidanud esialgu Hispaanias ja seejärel Andorras viibinud mehe tabamiseks kasutama Euroopa vahistamismäärust. Soomele välja andmist arutas pikka aega ka Andorra kohus.

Janitskinil ja tema poolt juhitud "alternatiivmeedia" ehk "vastamedia" portaalidel on ka varem Soome võimudega probleeme olnud. Näiteks on seal on avaldatud materjale, milles esineb politsei hinnangul erinevate kuritegude tunnuseid, mis puudutavad näiteks etnilise vaenu õhutamist ja raskendatud asjaoludel laimamist.

Samuti ei täitnud end MV-lehti peatoimetajaks kutsunud Janitskin politsei nõudeid, mille kohaselt tuli eelpool mainitud sisuga materjalid veebilehelt kustutada.

Soome rahvusringhäälingu analüüsi kohaselt on MV-lehti olnud ka üks neist portaalidest, mis levitab Kremlist lähtuvaid poliitilisi seisukohti ja desinformatsiooni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: