Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Le Peni populaarsus on enne presidendivalimisi tõusuteel

Prantsuse Rahvusrinde juht Marine Le Pen.
Prantsuse Rahvusrinde juht Marine Le Pen. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Prantsuse paremäärmuslikuks peetud Rahvusrinde juht Marine Le Pen on presidendivalimiste eel suurendanud oma edumaad esimeses hääletusvoorus, teises voorus suudab sõltumatu tsentrist Emmanuel Macron teda siiski võita, selgus neljapäeval avaldatud BVA-Salesforce'i arvamusküsitlusest.

Le Pen võidaks 23. aprillil toimuvate presidendivalimiste esimese hääletusvooru küsitlustulemuste kohaselt 27,5-protsendilise toetusega. Veebruari algul läbi viidud arvamusküsitluses oli Le Peni toetus 2,5 protsendipunkti võrra madalam, vahendasid Reuters ja Politico.

Macron jääks teiseks, kogudes 21 protsenti häältest, konservatiivide kandidaati Francois Filloni toetaks aga 19 protsenti valijaist. Mõlema toetus on veebruari algusega võrreldes ühe protsendi võrra madalam.

7. mail toimuvas teises hääletusvoorus peaks toetusprotsent Macroni ja Le Peni vahel jagunema 61:39 Macroni kasuks. Kui teise vooru pääseks Fillon, võidaks ta valimised 55 protsendiga ja Rahvusrinde juhti toetaks 45 protsenti hääletajaist.

Arvamusküsitlus, mis viidi läbi pühapäeval ja esmaspäeval, ei peegeldanud kampaania viimaseid arenguid.

Näiteks ei arvestatud võimalusega, et kandideerida võib ka tsentrist Francois Bayrou. Kolmapäeval teatas Bayrou mittekandideerimisest ja toetusest Macronile, mis analüütikute hinnangutel kasvatab Macroni toetust.

Samuti selgus alles kolmapäeval, et Le Peni personaliülema suhtes algatati ametlik juurdlus seoses ELi raha väärkasutamisega. Le Pen on eksimusi eitanud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: