Hollandi valimistel said enim kohti Rutte liberaalid
Hollandi üldvalimistel on peaminister Mark Rutte liberaalne erakond Vabaduse ja Demokraatia Rahvapartei (VVD) saamas 150-kohalises parlamendis 33 kohta, selgus esialgsetest tulemustest, kui loetud olid pea kõik hääled.
See tähendab, et partei kaotab eelmiste üldvalimistega võrreldes kaheksa kohta.
Islamivastane Vabaduspartei (PVV) Geert Wildersi juhtimisel on saamas 20 kohta ehk viis kohta rohkem.
Paremtsentristlikud kristlikud demokraadid ja liberaaldemokraatlik erakond D66 on võtmas 19 kohta.
Suurima valimisvõidu on saamas roheliste erakond Groenlinks, mis on võtmas 14 kohta varasema nelja asemel.
Suurim kaotaja on aga Tööpartei, mis saab vaid üheksa kohta varasema 38 asemel. Tööpartei kaotus näitab, et valijad on nihkumas paremale, kuna paljud Tööpartei kohad ei läinud üle teistele vasakpoolsetele parteidele.
Hollandi uudisteagentuur ANP ütles, et häältelugemine jõuab lõpule neljapäeva õhtul või reedel. Näiteks Amsterdamis ja Utrechtis võivad valimiste tulemused selguda alles reedel.
Hollandi 12,9 miljonil valimisõiguslikul kodanikul oli valida 28 erakonna vahel.
Parlament valiti proportsionaalse valimissüsteemi alusel, mis tähendab, et võimule saamiseks tuleb suure tõenäosusega moodustada koalitsioonivalitsus. Kõik peavooluparteid, kaasa arvatud Rutte VVD, on välistanud Wildersiga koalitsiooni astumise.
Hollandi kolmapäevastel valimistel osales umbes 81 protsenti hääleõiguslikest kodanikest. Rekord pärineb 1977. aastast, mil osalusprotsent oli 88.
Paljud Euroopa poliitikud on juba Ruttet õnnitlenud, teiste seas on temaga ühendust võtnud Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Saksa kantsler Angela Merkel.
Rutte: hollandlased lükkasid "väära populismi" tagasi
Peaminister Mark Rutte ütles valimisvõitu tähistades, et Hollandi inimesed lükkasid valet tüüpi populismi tagasi.
VVD võiduga võib Rutte saada kolmandaks ametiajaks peaministriks.
"Me tahame jätkata senisel teel - turvalisel, stabiilsel ja edukal," ütles Rutte.
Hollandi valimisi peeti testiks, et näha, kui suurt toetust on populistlikud parteid üle Euroopa kogunud.
Sel aastal on valimised ka Prantsusmaal ja Saksamaal.
Euro tugevnes pärast Hollandi valimistulemuste selgumist.
Wilders tänas toetajaid ja lubas võitlust jätkata
Islamivastase Vabaduspartei (PVV) liider Geert Wilders tänas kolmapäeval suhtlusvõrgustiku Twitter vahendusel oma toetajaid ja lubas võitlust jätkata.
"Oleksin parema meelega valimised võitnud ja ise valitsuse moodustanud, kuid me võitsime kohti juurde. Me oleme võitjate hulgas teisena. Meie esimene suur tõus. Rutte ei saa minust veel lahti," märkis Wilders.
Wildersi partei on saamas 19 kohta 150-liikmelises parlamendis. Varem oli erakonnal 12 kohta.
Peaminister Mark Rutte liberaalne erakond Vabaduse ja Demokraatia Rahvapartei (VVD) tegi lävepakuküsitluste kohaselt valimistel parima tulemuse ja on võtmas 31 kohta, mis tähendab, et kaotati üheksa kohta parlamendis. Kõige enam tõusis roheliste erakond Groenlinks, mis on võtmas 12 lisakohta.
Kõik peavooluparteid, kaasa arvatud Rutte VVD, on välistanud Wildersiga koalitsiooni astumise.
Wilders kinnitas sellest hoolimata, et partei on valmis uue valitsusega koostööd tegema, kui seda soovitakse ja eesmärgid ühtivad nende vaadetega.
"Me oleme valmis valitsusse minema, kui meid kutsutakse. Kui seda aga ka ei juhtu, siis me toetame valitsust, kus vaja ja kui eesmärgid on meie jaoks olulised," ütles Wilders.
Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael
Allikas: ERR/AFP-BNS