Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: enamik Eesti kodanikest ei tolereeri samasooliste seksuaalsuhteid

Meeleavaldus
Meeleavaldus Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Uuringu kohaselt ei pea 58 protsenti Eesti inimestest seksuaalsuhteid omasoolistega mitte kunagi õigustatuks.

Ühiskonnauuringute instituudi ja Turu-uuringute AS-i poolt tänavu jaanuaris läbi viidud uuringu eesmärk oli kaardistada Eesti kodanike väärtushinnangud ning inimeste käest uuriti muude küsimuste seas ka suhtumist homoseksuaalsusesse.

"Kuigi Olev Remsu kirjutas 24. märtsil Postimehes, et me täpselt ei tea, kuidas ühiskond suhtub homoseksuaalsusesse, siis reaalsuses on inimeste vaateid selles küsimuses kaardistatud küll," ütles Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Art Johanson.

Selle aasta jaanuaris paluti inimesel vastata skaalal 1-10, kas seksuaalsuhted omasoolistega pole mitte kunagi õigustatud, on alati õigustatud või jääb tõde kuhugi vahepeale.

Uuringust selgus, et 58 protsenti inimestest valis skaalal punkti 1, kelle meelest seksuaalsuhteid omasoolistega ei ole mitte kunagi õigustatud.

Seksuaalsuhteid omasoolistega pigem mitte õigustatuks peab 71 protnenti vastanutest, kes paigutavad end skaalal punktidele 1-4.

Pigem või täiesti õigustatuks peab antud nähtust aga 17 protsenti vastanutest, kes paigutavad end skaalal punktidele 6-10.

Aasta varem läbi viidud esimeses ühiskonnauuringute instituudi poolt tellitud väärtushinnangute uuringus paluti sarnaselt hinnata homoseksuaalsust kui nähtust ning selgus, et 53 protsenti inimestest on seisukohal, et homoseksuaalsus ei ole mitte kunagi õigustatud.

"Need andmed näitavad, et ühiskonna suhtumine homoseksuaalsetesse suhetesse on selgelt negatiivne,“ ütles Johanson.

Homoseksuaale ei sooviks endale naabriks 38 protsenti vastajatest, aasta varem arvas sama 39 protsenti. Seega homoseksuaalsust ei peeta küll õigeks, kuid suurem osa inimesi talub omasoolisi inimesi enda kõrval.

Uuringu viis läbi 2017. aasta jaanuaris Turu-uuringute AS ning kokku vastas silmast-silma intervjuudes küsimustele 795 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: