Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haigekassa tellib võltsarvetega seoses lisaauditi

{{1490709660000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Haigekassa nõukogu otsustas tellida seoses väidetavate võltsarvete esitamisega sõltumatu auditi.

Haigekassa nõukogu esimees, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski kutsus teisipäevaks kokku haigekassa erakorralise koosoleku, et saada täiendav ülevaade meditsiiniseadmete müügiga seotud väidetavate petujuhtumite uurimisest.

Ossinovski sõnul tuleb võimalikult kiiresti välja selgitada, kui suur on võimalike petuskeemide kaudu haigekassale tekitatud kahju ja kas haigekassa kontrollimeetmed on olnud piisavad.

Minister lisas, et väidetava pettusega seotud inimesed võetakse vastutusele.

Lisaaudit peab Ossinovski sõnul andma ülevaate nii kahju ulatusest kui ka vastuse küsimusele, kuidas peab haigekassa oma tänaseid tööprotsesse muutma nii, et taolisi olukordi tulevikus enam juhtuda ei saaks.

Ühtlasi tegi minister värskele haigekassa nõukogu liikmele Maris Laurile ettepaneku asuda juhtima haigekassa auditikomiteed. Audit tehakse nii haigekassas sees kui ka tellitakse sõltumatu audit väljastpoolt.

"Ühelt poolt nad teevad oma auditi haigekassas, aga teine on selle kohta, kuidas üles ehitada sellist süsteemi, mis püüaks kinni kindlustuspettused, sest meil on antud juhul tegemist kindlustuspettusega, siin ei ole tegemist ravipettusega," rääkis Lauri "Aktuaalsele kaamerale".

"Ma loodan tõesti, et sealt tulevad ettepanekud. Lisaks teeme koostööd ka sotsiaalministeeriumi siseauditi osakonnaga ja kõigiga, kellel on teisi ettepanekuid, näiteks finantsinspektsioonil on mingid mõtted, et saada ette pilt, kuidas seda süsteemi üles ehitada, et potentsiaalseid vigu kiiresti märgata," lisas ta.

Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross kinnitas, et haigekassa seisab tuvastatud kahjude täieliku hüvitamise eest. "Politsei uurimise toetamiseks viime juba läbi ka omapoolseid analüüse ja tegevusi, et senisest veelgi tõhusamalt kontrollida lepingute täitmist ning tagada ravikindlustuse vahendite otstarbekas kasutamine," sõnas Ross. 

Haigekassa on pöördunud ka kõikide meditsiiniseadmeid müüvate lepingupartnerite poole nõudega kontrollida üle partnerite müügitehingute dokumendid. Alates maist sõlmitakse meditsiiniseadmete müüjatega uued lepingud, milles sätestatakse senisest oluliselt ulatuslikumalt haigekassa lepingulise järelevalve õigused.

Uute lepingute eesmärk on muu hulgas võimaldada haigekassale suurem ligipääs toodete müügiga seotud dokumentidele, kontrollimaks nende vastavust õigusaktidele ja lepingule, sh kindlustatutele esitatud arvetele.

Haigekassa kavatseb jälgime ka kõikide ortopeediliste toodete arvete esitamist. Kõik esitatud arved läbivad enne tasumist täiendavad kontrollid, mis tähendab, et meditsiiniseadmete müüja peab esitama haigekassale täiendavaid müügidokumente. Rossi kinnitusel ükski patsient teenuseta ei jää.

Ossinovski on haigekassa seniste sammudega rahul

Ossinosvki sõnul on juhatus tunnistanud, et kuigi meditsiiniseadmete müüjate pistelises kontrollis tuvastati sageli rikkumisi, mindi edasi heas usus, et ettevõtjad parandavad oma käitumist.

"Eks selliste juhtude puhul on ikka nii, et kui need ilmnevad, siis minnakse ajalukku. On kohti, kus oleks võinud otsustada teistmoodi ja tõenäoliselt oleks jõudnud varem nendele probleemidele jälile. Küll ei saa öelda, et midagi pole tehtud - on tehtud sihtvalikuid ehk pistelisi kontrolle. Sellele oleks pidanud rohkem tähelepanu pöörama," rääkis Ossinovski.

Ministri sõnul rahuldasid teda ka juhatuse senised sammud pärast pettuste ilmsikstulekut ehk et koostööd tehakse politseiga, krimaalmenetlus on algatatud ning haigekassa lõpetab lepingud vähemalt kahe pettuses osalneud firmaga.

Arvepettuseid uurib ka sotsiaalkindlustusamet

Meditsiiniseadmete müüjate arvepettused panid ka sotsiaalkindlustusameti uurima, kas nende poolt hüvitatavate invavahenditega võib esineda samasuguseid probleeme, sest pettuses osalenud ettevõtted on ka nende lepingupartnerid.

Amet võttis ühendust inimestega, kes on riigipoolse soodustusega abivahendi soetanud ning tänaseks on nad avastanud neli abivahendi ettevõtet, kelle tehingute osas esineb ebakõlasid.

Sostiaalkindlustusamet palub inimestel, kellel on tehingu õigsuse osas kahtlusi, nende poole pöörduda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: