Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ raamatukogu taasavamist pole loota enne aasta lõppu

Tartu Ülikooli raamatukogu
Tartu Ülikooli raamatukogu Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tartu ülikool ei ole raamatukogu remontinud YIT Ehitusega senini kokkuleppele jõudnud ja esitas nüüd ettevõte vastu 670 000 euro suuruse pangagarantii nõude. Ülikooli kinnisvaraosakonna juhataja Heiki Pageli sõnul loodetakse peatselt kuulutada välja uus ehitushange ning renoveeritud lugemissaalid avada aasta lõpus.

Ülikooli teatel on nad viimased kolm kuud üritanud AS-iga YIT Ehitus raamatukogus tehtud ehitustööde mahus ja kvaliteedis kokkuleppele jõuda ning saatsid märtsis ettevõttele kompromissettepaneku.

"YIT Ehitus sellele sisuliselt ei vastanud ning kompromissi otsimise asemel ähvardas ülikooli raamatukogus ehitustegevuse jätkumist kohtu abil takistada. Selle peale oli ülikool sunnitud esitama ehitusettevõtte vastu pangagarantii nõude summas 670 000 eurot," teatas Tartu ülikool.

Kõrgkooli kinnitusel leidsid nende kaasatud välised ehituseksperdid, et tehtud tööd ei vasta suures osas kvaliteedinõuetele ning ehituse aluseks oleva projekti tingimustele. Seetõttu ei saa suurt osa töödest TÜ hinnangul teostatuks lugeda.

"Lisaks on eksperthinnangu kohaselt raamatukogus teostatud tööd paljuski pooleli või üldse tegemata. ASil YIT Ehitus puudusid objekti eriosade kohta ka eraldi nõutud tööprojektid," märkis ülikool.

TÜ arendusprorektor Erik Puura ütles, et ülikool oli läbirääkimistel paindlik ja on siiani avatud läbirääkimisteks, sest soovib jõuda mõlemaid osapooli rahuldava tulemuseni.

"Paraku soovis YIT Ehitus, et kinnitaksime ka ebakvaliteetselt tehtud tööd, arvestamata, et juba tehtu korrigeerimine ja ümber tegemine toob kaasa täiendavad kulud,“ lausus Puura. 

Ülikooli kinnisvaraosakonna juhataja Heiki Pageli sõnul valmistatakse hetkel ette uut hanget raamatukogu rekonstrueerimistööde jätkamiseks ja ühtlasi seatakse plaane suviseks lugemissaalide kolimiseks.

„Oleme jätkuvalt optimistlikud, et saame aprillis 2017 uue hanke välja kuulutada, sõlmida tänavu juunis uue ehituslepingu raamatukogu remondi jätkamiseks ja aasta lõpus kasutajad juba renoveeritud lugemissaalidesse lubada,“ lisas Pagel.

Tartu ülikool sõlmis AS YIT Ehitusega eelmise aasta mais töövõtulepingu ülikooli raamatukogu hoone rekonstrueerimiseks summas 6 695 970 eurot (sh käibemaks). Lepingu kohaselt pidi töid tehtama etapiviisiliselt ning raamatukogu avatama kasutajatele juba eelmise aasta oktoobri alguses.

Kuna YIT Ehitus ei pidanud tööde teostamisel kokkulepitud tähtaegadest ega lisatähtaegadest kinni, saatis Tartu ülikool jaanuari alguses ASile YIT Ehitus teate raamatukogu rekonstrueerimistööde töövõtulepingu ülesütlemise ning leppetrahvinõude esitamise kohta.

YIT Ehitus põhjendas toona ehituse venimist sellega, et tööde käigus selgus hoonel varjatud puudusi.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: