Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Peking: konflikt Põhja-Korea üle võib puhkeda igal hetkel

{{1492161360000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Konflikt Põhja-Korea üle võib puhkeda igal hetkel, väljendas oma arvamust Hiina välisminister Wang Yi reedel, hoiatades, et potentsiaalses sõjas poleks ühtegi võitjat.

USA president Donald Trump sõnas varem avalduses, et Põhja-Korea probleem lahendatakse. USA hinnangul võib Põhja-Korea korraldada laupäeval uue tuumakatsetuse.

Viimasel ajal on kasvanud pinged ühelt poolt USA ja Lõuna-Korea ning teiselt poolt Põhja-Korea vahel, nentis Hiina minister, lisades, et "on tunne, nagu igal hetkel võiks puhkeda konflikt".

"Kui puhkeks sõda, siis tulemuseks oleks olukord, kus kõik kaotavad ning võitjat ei ole," ütles ta ühisel pressikonverentsil oma Prantsuse ametivenna Jean-Marc Ayrault'ga.

"Ükskõik kumb pool konflikti algatab peab võtma ajaloolise vastutuse ning maksma vastavat hinda," lisas Hiina minister. "Dialoog on ainus võimalik lahendus," ütles Wang.

Valge Maja välispoliitikanõunik sõnas reedel, et USA kaalub sõjalisi vahendeid vastuseks Põhja-Korea relvaprogrammile. Küsimus pole selles "kas", vaid "millal" Pyongyang korraldab uue provokatiivse relvakatsetuse, sõnas ta.

Jaapan jälgib kõrgendatud tähelepanuga Põhja-Korea samme

Jaapan jälgib kõrgendatud tähelepanuga Põhja-Korea samme ja rakendab "kõiki võimalikke meetmeid" reageerimaks sündmuste arengule, teatas Jaapani välisministeerium reedel.

Ministeerium ütles, et Jaapan on tihedas kontaktis USA, Lõuna-Korea ja teiste riikidega ning jätkab jõupingutusi veenmaks Põhja-Koread hoiduma uutest provokatsioonidest ja täitma ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioone, mis keelavad Pyongyangil raketitehnoloogia ja tuumarelvade arendamist.

Pence teeb visiidi Lõuna-Koreasse

USA asepresident Mike Pence läheb pühapäeval visiidile Lõuna-Koreasse. Tema nõunike teatel näitab see, et USA toetab Põhja-Koreaga seotud pingete kasvades oma liitlasi, vahendas Reuters.

Pence'i Souli visiidiga algab tema pikalt planeeritud kümnepäevane reis Aasiasse.

Pence kavatseb pühapäeval tähistada USA ja Lõuna-Korea sõduritega lihavõttepühi. Esmaspäeval kohtub ta aga Lõuna-Korea presidendi kohusetäitja Hwang Kyo-ahniga.

"Me arutame Korea Vabariigiga Põhja-Korea tegevust ballistilise raketi ja tuumaprogrammi arendamisel," ütles Valge Maja välispoliitikanõunik ajakirjanikele.

Valge Maja kinnitusel on Pence'i reisiga seoses plaan ka erakorralisteks juhtumiteks, kui Põhja-Korea peaks samal ajal korraldama uue tuumakatsetuse.

"Paraku see pole meie jaoks uus üllatus. Ta jätkab selle programmi arendamist, ta jätkab rakettide tulistamist Jaapani merre," ütles nõunik, viidates Põhja-Korea presidendile Kim Jong-unile.

Grybauskaitė: arengud Põhja-Koreas ja Süürias ähvardavad maailmarahu

Viimased arengud Põhja-Koreas ja Süürias suurendavad rahvusvahelisi pingeid ja seavad ohtu maailmarahu, ütles Leedu president Dalia Grybauskaitė reedel.

"Põhja-Korea korraldatud tuuma- ja ballistiliste rakettide katsetused, samuti korduvad keemiarünnakud Süürias suurendavad rahvusvahelisi pingeid ja kätkevad endas tõsist ohtu rahule maailmas," ütles Leedu president Vilniuses, võttes vastu Hiina parlamendi spiikri Zhang Dejiangi.

"Leedu ja Hiina toetavad ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni, mis mõistab karmilt hukka Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetused ning kehtestab sellele riigile sanktsioonid," tsiteeris presidendi pressiteenistus Grybauskaitė sõnu.

Leedu president ja Hiina parlamendi spiiker arutasid lisaks Põhja-Korea ja Süüria teemadele ka koostöö arengut Euroopa Liidu ja Hiina vahel.

Grybauskaitė märkis, et tihe dialoog Brüsseli ja Pekingi vahel vastab Leedu huvidele.

Air China peatab esmaspäevast lendamise Pekingi ja Pyongyangi vahel

Lennukompanii Air China peatab alates esmaspäevast lennud Pekingi ja Pyongyangi vahel, teatas Hiina riiklik ringhäälingukompanii CCTV reedel oma ametlikul sotsiaalmeedia kontol.

Lennuühenduse peatamisest teatati ajal, mil Põhja-Korea tuumapolügoonil on märgatud aktiivset tegevust enne riigi rajaja Kim Il-sungi 105. sünniaastapäeva. Arvatakse, et Põhja-Korea võib peatselt korraldada oma kuuenda tuumakatsetuse.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: