Trump: miks ma peaksin Hiinat kritiseerima, kui ta aitab meid Põhja-Koreas?
USA president Donald Trump kaitses pühapäeval Twitteris oma "meelemuutust" Hiina Rahvavabariigi teemal ning küsis retooriliselt, miks peaks ta Pekingit "valuutamanipulaatoriks" kutsuma, kui viimane on abiks seoses Põhja-Korea probleemiga.
"Miks ma peaksin nimetama Hiinat valuutamanipulaatoriks, kui nad teevad meiega koostööd Põhja-Korea probleemi asjus? Eks me näeme, mis edasi saab!" teatas USA riigipea.
Why would I call China a currency manipulator when they are working with us on the North Korean problem? We will see what happens!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 16, 2017
Trump muutis käesoleval nädalal oma varasemat seisukohta ning ütles Wall Street Journalile antud intervjuus, et Hiina ei manipuleeri kaubandusliku eelise saamiseks oma valuutaga.
"Nad (Hiina) pole valuutamanipulaatorid," lausus Trump usutluses.
Trump lubas valimiskampaania käigus nimetada Hiina "valuutamanipulaatoriks" oma esimesel ametipäeval. Sellega oleks käivitunud protsess, mis hõlmab endas ka läbirääkimisi, kuid võib päädida kaubandussanktsioonidega.
Samm ähvardas õõnestada suhted Pekingiga ning oleks suure tõenäosusega tinginud ka Hiina vastusanktsioonid ehk käivitanud kaubandussõja.
USA riigipea ütles ärilehele, et Peking pole Hiina valuutaga manipuleerinud juba kuid. Ökonomistid on öelnud sama juba mõnda aega.
Hiinat süüdistati aastaid jüaani tehislikult madalal tasemel hoidmises, millega taheti hoida eksport odavana ja seekaudu parandada konkurentsivõimet. Viimastel aastatel on Hiina üritanud hoida jüaani odavnemast.
Trump lisas Wall Street Journalile, et Hiina tembeldamine valuutamanipulaatoriks ohustaks tema kõnelusi Pekingiga Põhja-Korea ohu asjus.
USA president märkis ka seda, et tal õnnestus tippkohtumisel Floridas saavutada hea "keemia" Hiina liidri Xi Jinpingiga ning et viimane jättis talle väga hea mulje.
Hiina on Põhja-Korea peamine liitlane ja üritab hetkel leevendada pingeid, mis on tekkinud Pyongyangi tuuma- ning raketiprogrammi üle. USA ametnike kinnitusel üritab ka Washington tagada Hiina abi Põhja-Korea survestamisel.
Toimetaja: Laur Viirand