Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhja-Korea raketikatsetus ebaõnnestus, Pence saabus Souli

{{1492320480000 | amCalendar}}
Foto: Yonhap/Reuters/Scanpix

Põhja-Korea tegi pühapäeval idarannikul raketikatsetuse, mis ebaõnnestus, teatas Lõuna-Korea kaitseministeerium.

"Põhja-Korea tulistas Sinpo lähedal asuvas Hamkyongi maakonnas varahommikul välja tundmatut tüüpi raketi, kuid meie andmetel selle start ebaõnnestus," kirjutati ministeeriumi teadaandes.

USA armee kinnitas raketikatsetuse toimumist ja raketi hävinemist stardipaigas.

Vaid päev varem näitas Põhja-Korea rohkem kui 60 erinevat raketitüüpi Pyongyangis korraldatud sõjaväeparaadil. Pinged Põhja-Korea ümber on taas tõusnud seoses Pyongyangi lubadusega korraldada lähiajal järjekordne tuumakatsetus.

USA president Donald Trump tegi kuu alguses avalduse, milles ta lubas Põhja-Korea tuumaohuprobleemi lahendada. See on kaasa toonud spekulatsioonid, et USA võib Põhja-Korea vastu kasutada sõjalist jõudu.

USA allikate teatel kaalutakse sõjalist vastusammu Põhja-Koreale, mille võimud teatasid hiljuti, et nad on valmis sõjaks Ühendriikidega. USA on saatnud piirkonda ka oma lennukikandja ja peab koos Lõuna-Koreaga sõjalisi õppusi.

Põhja-Koreas tähistati laupäeval riigi rajaja Kim Il-sungi 105. sünniaastapäeva, mille puhul korraldati Pyongyangis sõjaväeparaad, kus teadaolevalt esimest korda demonstreeriti avalikkusele ka allveelaevadelt väljatulistatavat ballistilist raketti, mida soovitakse täiustada nii, et see suudaks kanda tuumalõhkepea ka Ühendriikide mandriosani.

Põhja-Koreas näidati laupäeval riigi endise liidri Kim Il-sungi 105. sünniaastapäeva auks peetud sõjaväeparaadil mandritevaheliste ballistilise raketi prototüüpe ning muud sõjatehnikat.

Paraadist võtsid osa kümned tuhanded inimesed ja üritus toimus riigipea Kim Jong-uni pilgu all.

Põhja- Korea riigitelevisioon näitas mitut seadeldist, mis tundusid olevat rakettide KN-08 ka KN-14 prototüübid, millest esimene võib analüütikute hinnangul kunagi tabada USA mandriosa. Samas pole Põhja- Korea seda katsetanud.

Paraadil näidati ka ühte suurt raketti, mis tundus olevat mandritevahelise ballistilise raketi suurune, kuid mida ühe Lõuna- Korea analüütiku sõnul pole varem näidatud.

Lisaks sõitsid paraadil kaks erinevat veokit konteineritesse paigutatud rakettidega. Lõuna- Korea kaitseministeeriumi üks ametnikest ei osanud kohe öelda, kas tegemist oli uut tüüpi ballistiliste rakettidega või mitte.

Souli Kaug-Ida uuringute instituudi Põhja- Korea ekspert Kim Dong-yub ütles, et konteinerid ja veokid viitavad sellele, et Põhja- Korea töötab välja tahke kütusega rakette. Need kahjustavad laskeveokeid vähem ning neid on lennu ajal raskem tuvastada. Lisaks saab taolisi rakette paigutada šahtidesse.

Muu sõjatehnika seas olid tankid, raketiheitjad, suurtükid ning allveelaevadelt tulistatavad tahke kütusega raketid. Lisaks näidati keskmaaraketti, mida välisanalüütikud nimetavad Musudaniks ja mis on võimeline tabama USA õhuväebaase Guamil.

USA asepresident saabus Lõuna-Koreasse

USA asepresident Mike Pence saabus pühapäeval Lõuna-Koreasse ajal, mil Põhja-Korea korraldas läbikukkunud raketikatsetuse.

Tegemist on Pence'i Aasia ringreisi esimese peatuspunktiga.

Pence'iga viibib Lõuna-Koreas naine ja tema kaks last. Donald Trumpi asepresident viibis pühapäeval ülestõusmispühade jumalateenistusel koos USA ja Lõuna-Korea sõduritega.

Korea sõja veterani poeg Pence käis ka Souli riiklikus surnuaias, kus osales pärja asetamise tseremoonial.

Pence rõhutas oma sõnavõtus, et USA pühendumine Lõuna-Korea julgeolekule pole kunagi olnud tugevam kui praegu.

Varem ütles üks Pence'iga kaasas olnud kõrgetest ametnikest Reutersile, et äsjane nurjunud raketikatsetus ei tulnud Washingtoni jaoks üllatusena, pigem seda isegi eeldati. Ametniku sõnul mingeid "lisaressursse" sellega seoses rakendada pole vaja.

Suurbritannia väljendas muret Põhja-Korea raketikatsetusega seoses

Suurbritannia väljendas muret seoses Põhja-Korea pühapäeva hommikul tehtud raketikatsetusega, teatas välisministeerium.

Suurbritannia välisministeeriumi teadaandes kirjutatakse, et Ühendkuningriik jälgib edasisi arenguid suure tähelepanuga.

USA president ei kommenteerinud Põhja-Korea raketikatsetust

USA kaitseminister James Mattis kinnitas, et president Donald Trumpi on Põhja-Korea ebaõnnestunud raketikatsetusest informeeritud.

Mattise sõnul president juhtunut ei kommenteerinud.

USA välisminister ja Hiina arutavad Põhja-Koread

Hiina kõrgeim diplomaat, riiginõunik Yang Jiechi ning USA välisminister Rex Tillerson arutasid pühapäeval telefonikõnes Põhja-Korea küsimust.

Kõne peeti pärast Põhja-Korea ebaõnnestunud raketikatsetust pühapäeval. Vestluse sisu Hiina uudisteagentuur Xinhua ega Hiina välisministeerium ei täpsustanud.

Hiina on Põhja-Korea peamine liitlane ja üritab leevendada pingeid, mis on tekkinud Pyongyangi tuuma- ning raketiprogrammi üle.

USA ametnike sõnul üritab Washington tagada Hiina abi Põhja-Korea survestamisel. 

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: