Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Afganistani president ja elanikud pigem pooldavad USA superpommi kasutamist

Afganistani mägipiirkonda heidetud ülitugev USA pomm tappis ametiasutuste teatel vähemalt 36 ISIS-e võitlejat. "Kõigi pommide emaks" kutsutava superpommi kasutamise on hukka mõistnud Afganistani endine president Hamid Karzai, kuid praegune president ja piirkonna elanikud on rünnakuga pigem rahul.

Lähedalasuvate külade elanike sõnul mõjus pommiplahvatus nagu maavärin ning kogu rahvas läks igaks juhuks kodust ära, sest kardeti järgmisi sama tugevaid pomme, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maa kohal õhus lõhatud pommis oli 8500 kilogrammi ülitugevat lõhkeainet ning plahvatuse eesmärk oli tekitada piisavalt tugev lööklaine, et see hävitaks ka koobastes ning mahajäetud kaevandustes redutavad terroristid.

Pomm oli nii suur, et ei mahtunud ära tavalise pommituslennuki pardale ning visati alla hoopis transpordilennuki laadimisluugist.

Afganistani endise presidendi Hamid Karzai sõnul on uute relvade testimine Afganistanis ebainimlik.

Praegune president Ashraf Ghani pooldas pommi kasutamist, seda enam, et alal, kuhu pommi purustusjõud mõjus, ei olnud luureandmete kohaselt tsiviilisikuid.

"Tsiviilelanikud olid sealt niikuinii ära läinud, sest ISIS kohtles neid jõhkralt. Meie andmeil polnud rünnaku ajal piirkonnas ühtki tsiviilisikut," ütles presidendi pressiesindaja Shah Hussain Murtazawi.

Ka elanikud ise kinnitavad, et olid ISIS-e hirmus ammu kodust ära läinud ning kaugematesse küladesse ümber asunud. Kohalike meelest tuleks ISIS-t veel karmimalt kohelda.

"Me oleme väga õnnelikud ja selliseid pomme tuleks tulevikus ka tarvitada, et ISIS sealt välja juurida. Nad on tapnud meie naisi, noorukeid ja vanureid, pannud neid kaevandustesse kinni. Me palume valitsuselt Kabulis isegi veel tugevamamate relvade kasutamist nende lurjuste vastu," kommenteeris kohalik elanik Mohammad Hakim.

Üldse peaks Nangarhari mägedes olema 600-800 ISIS-e võitlejat.

Ametnikud: superpommi kasutamiseks ei olnud Trumpi luba vaja

USA vägede komandör Afganistanis, kes andis korralduse "kõigi pommide ema" kasutamiseks äärmusrühmituse ISIS tunnelisüsteemi vastu, ei vajanud president Donald Trumpi heakskiitu, ütlesid Pentagoni ametnikud reedel.

Ametnikud ütlesid, et kindral John Nicholsonil on volitused sellise pommi kasutamiseks ning tal oli see õigus juba enne Trumpi ametisseastumist tänavu jaanuaris.

GBU-43/B esmakordne kasutamine on tekitanud tohutut tähelepanu. Pomm maksab umbes 170 000 dollarit.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: