Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Seeder otsustas kandideerida IRL-i esimeheks

{{1492399800000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) volikogu esimees Helir-Valdor Seeder nõustus erakonnakaaslaste ettepanekuga kandideerida erakonna esimehe kohale.

Seederi kandideerimiseks tegid ettepaneku Harri Aaltonen, Raivo Aeg, Helen Hääl, Kaie Josing, Toivo Jürgenson, Kaido Kaasik, Aivar Kokk, Tarmo Kruusimäe, Ene Maaten, Andres Metsoja, Tiit Niilo, Mart Nutt, Katri Raik, Urmas Reinsalu, Ann Räämet, Ene Saar, Priit Sibul, Anne Taklaja, Einar Valbaum ja Trivimi Velliste.

"Meil on hea meel, et Helir-Valdor Seeder on otsustanud  kandideerida IRL-i esimeheks. Isiklikult usun, et Helir-Valdor Seeder on parim esindama rahvuslik-konservatiivset maailmavaadet inimesena, kes julgeb otsustada ja võtta vastutuse ning kelle teotahtesse enamus erakonda usub," teatas ERR-ile Raivo Aeg. 

Aeg märkis, et kuigi täna jagunevad konservatiivsed valijad mitme erakonna vahel, on IRL selle maailmavaate tasakaalukas ning Eesti pikaajaliste huvide julgeim esindaja.

"Meil on vaja esimeest, kellel on kogemus, kes suudab, oskab ja tahab poliitikat teha ning poliitikaid ellu viia. IRL vajab esimeest, kellel on võimekus juhtida, olla liider ja autoriteet nii erakonnas kui üle Eesti. Erakond vajab kindlameelset ja otsustavat juhti, kes on ühendaja ning kodurahu looja. Selline inimene on Helir-Valdor Seeder. Ta on IRLi kindlaim valik," kinnitas Aeg.

Varem tegi IRL-i naiskogu kandideerimisettepaneku Kaia Ivale. Talle väljendas oma toetust ka IRL-i Järvamaa piirkond.

Allkirjapaberitelt puudub IRL-i aseesimehe Siim Kiisleri allkiri, kuigi IRL-is asuti uut juhti valima just tema ettepanekul. Märtsis, kui Kaia Iva kandidatuurist esmakordselt juttu oli, oli just Kiisler see, kes Ivale ettepaneku tegi.

"Ma olen rääkinud sel teemal nii Kaia Iva kui ka Helir-Valdor Seederiga," ütles Kiisler "Aktuaalsele kaamerale".

Tema sõnul on mõlemad kandidaadid tugevad.

Seeder peab ennast konservatiivsemaks ja otsustavamaks

Konkurendid peavad allkirjadest tähtsamaks erakonna liikmetega kohtumist, sest valimistel loeb iga suurkogule tulnud parteiliikme hääl.

"Ma arvan, et võib-olla mina oma hoiakutes olen veidi konservatiivsem, veidi konkreetsem, veidi otsustavam, aga ma arvan, et neid omadusi on täna kindlasti erakonnal vaja," rääkis Seeder.

"Mina ei ole kindlasti nii konservatiivne, et IRL muutuks EKRE-ks. Aga IRL ongi põhikirja kohaselt konservatiivne erakond," lisas ta.

Kaia Iva ütles, et Res Publica ja Isamaa vahelist piiri erakonnas pole, kuid mitmes küsimuses ollakse erinevatel positsioonidel.

"Tõsi, on ju neid, kes on võib-olla väga tugevalt konservatiivsed ja ka väga jõulised oma väljaütlemistes, teised soovivad näha rohkem arenguid ja sellist pehmemat ja avatumat poolt," rääkis Iva.

"Ma ilmselt olen ikkagi see, kes möönab, et nii nagu ühiskond on arenemises ja liikumises, peab ka erakond olema arenemises ja liikumises, küll oma põhiväärtusi tunnetades, aga vaadates avatud pilguga ümber," lisas ta.

Mõlemad kandidaadid lubavad rääkida põhiväärtustest ning tunnistavad, et valimislubadustega neist kaugeneti.

Partei liikmed ütlevad, et suurkogus on kaalul palju rohkem kui erakonna juhi koht ehk kas osaletakse edaspidigi riigi juhtimises või ei pääse partei valimistel riigikokku.

"See otsustataksegi nendel valimistel ära. Kui meil õnnestub valida õige juht erakonnale, siis me oleme järgmine kord tugevamad kui eelmine kord, aga kui ei õnnestu, siis ma kardan, et me jääme ajalukku parlamendiparteina," arutles RIL-i liige Anneli Akkermann.

IRL saab 13. mail endale uue esimehe, sest senine erakonnajuht Margus Tsahkna enam ei kandideeri.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: