Fotod: Energeetikatöötajad nõudsid piketil kollektiivleppe säilitamist
Eesti Energeetikatöötajate Ametiühingute Liit korraldas teisipäeval Tallinnas rahandusministeeriumi hoone juures Eesti Energia tütarfirmade töötajate palgaläbirääkimiste toetuseks piketi.
Kell 13 alanud piketile sõitis Narvast kolm bussitäit ehk üle saja ametiühingu liikme, vahendasid ERR-i raadiouudised.
Ametiühingu esimehe Andrei Zaitsevi sõnul ei lubanud maaomanik neil Eesti Energia ees meeleavaldust korraldada, samas allub energiakontsern rahandusministeeriumile.
Põhiline, mida piketil nõutakse, on kollektiivleppe säilitamine. "Tahame anda märku nii eesti Energiale, kui laiemale avalikkusele, et kollektiivleping pole samaväärne töölepinguseadusega, vaid tähtsam. Tööandja aga nõuab, et kontsernitöötajatele kehtiks vaid töölepinguseadus," märkis Zaitsev.
Zaitsevi sõnul taotleb tööandja õhtuse tööajatasu kaotamist, puhkuseaja kahandamist, samuti öisel aja ja riigipühadel töötamise eest makstava tasu vähendamist kuni seaduses ette nähtud määrani.
"Peale põlevkivienergeetika vabaturule minekut on töömaht mitmekordselt kasvanud ja põhiliselt öisel ajal. See pole loogiline kui öine tööhulk kasvab, aga palka tahetakse selle eest vähem maksta," märkis ta.
Enefit on varem kinnitanud, et soodustuste arvelt soovib tööandja tõsta põhipalku, kuna personali värbamisel on uute töötajate jaoks tähtsam kindel palganumber, kui kollektiivleppes peituvad hüved.
"Me oleme täna pakkunud välja lahenduse, et kui ka kollektiivlepingusse jäävad alles need seadusest paremad sätted, siis vähemalt lisapuhkusest, mida meie töötajatel on 14 päeva, võtaksime pooled maha," ütles Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo "Aktuaalsele kaamerale".
"Tööandja kulud ei oleks selle tagajärjel suurenenud, töötajate tulud ei oleks suurenenud, aga tööandja oleks saanud deklareerida, kui palju selle tagajärjel - olgu siis 2,5 või 3 protsenti - tõusis töötajate põhitöötasu. See aga ei tähenda, et töötajate kogu sissetulek oleks tõusnud," kommenteeris Liidu esimees Sander Vaikma.
Eelmine kollektiivleping lõppes Enefitis 1. jaanuaril, läbirääkimised uue lepingu sõlmimise üle kestavad alates mullu oktoobrist.
Pikett toimus rahandusministeeriumi juures, kuna Lelle tänaval asuva Eesti Energia peakontori kinnistu omanik ei andnud luba piketi korraldamist oma territooriumil.
Eesti Energia on energiakontsern, mis koosneb 24 ettevõttest ja selles töötab kokku ligikaudu 5900 inimest.
Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael