Toetus Šoti iseseisvusele kahanes Briti erakorraliste valimiste eel

Šoti valitsuse ametlik foto Nicola Sturgeonist iseseisvusreferendumi kirja kirjutamas.
Šoti valitsuse ametlik foto Nicola Sturgeonist iseseisvusreferendumi kirja kirjutamas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Toetus Šoti iseseisvusele on vähenenud enne erakorralisi valimisi, millega Suurbritannia valitsus soovib kinnistada senisest veelgi tugevamalt oma mandaati Brexiti-kõnelusteks, selgub teisipäeval avaldatud küsitluse tulemustest.

Vaid 37 protsenti šotlasi toetaks iseseisvust, kui homme peaks korraldatama uus referendum, märgib uuringufirma Kantar.

Toetus Suurbritannia koosseisu jäämisele on jätkuvalt 55 protsendi tasemel - sama protsent, millega 2014. aastal Šoti valijad hääletasid iseseisvuse vastu. Toonasest rahvahääletusest alates ei ole see näitaja mitte üheski uuringus olnud kõrgem, märkis AFP.

Peaminister Theresa May peab varased valimised 8. juunil, püüdes saada rasketeks Brexiti kõnelusteks tugevat mandaati ning lüüa mõra Šoti Rahvuspartei (SNP) domineerimisele Šotimaa poliitilisel maastikul.

SNP on nõudnud teist rahvahääletust iseseisvuse üle pärast seda, mullustel Brexiti-referendumil 62 protsenti hääletas Euroopa Liitu jäämise poolt, kuid kes jäid arvuliselt alla Brexitit toetanutele nii Inglismaal kui Walesis.

May on korduvalt väitnud, et "praegu ei ole õige aeg" uueks referendumiks ses küsimuses ning vähemalt Kantari küsitluse valguses näib šoti rahvas seda hoiakut toetavat.

SNP esitatud kava pidada rahvahääletus vahemikus 2018. aasta sügisest 2019. aasta kevadeni, toetab 26 protsenti küsitletuist, 18 protsenti soovib referendumi hilisemaks tõstmist ning 46 protsenti leiab, et uut iseseisvusreferendumit ei peaks kunagi tulema.

Kantari Šotimaa haru juht Tom Costley sõnul on iseseisvuse langustrendis näha valijate väsimust ja väljavaadet majanduse nõrgenemisest, mis on vähendanud toetust iseseisvusmeelsetele.

Kantar küsitles vahemikus 29. märtsist 11. aprillini 1060 üle 16 aasta vanust inimest Šotimaal.

SNP pressiesindaja ütles, et teised küsitlused näitavad iseseisvuse toetust Šotimaal kui "noateral" balansseerivat.

Veidi värskem, 18.-21. aprillini läbi viidud Panelbase'i ja ajalehe Sunday Post küsitlus andis iseseisvuse pooldajatele toetuseks 43 protsenti, Suurbritanniasse jääda soovijate osakaal oli 48 protsenti.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: