Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuringud: Briti leiboristide toetus kasvab, kuid toorid on veel kaugel ees

{{1493560320000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Kolm nädalavahetusel avaldatud Briti uuringut näitavad, et Leiboristliku Partei toetus on tõusnud, kuid peaminister Theresa May juhitud Konservatiivsel Parteil on hetkel veel suur edumaa.

Erakorralised parlamendivalimised toimuvad Suurbritannias 8. juunil, vahendas Reuters.

Arvamusküsitlused näitasid, et konservatiivid on leiboristidest eest 11 kuni 17 protsendipunkti ning see annaks valitsusparteile endiselt veenva võud valimistel, kus
peaminister May otsib tugevat mandaati Euroopa Liiduga lahkumiskõneluste pidamiseks.

Samas on vahe kahe suurpartei vahel märgatavalt vähenenud - eelmisel nädalavahetusel ulatus konservatiivide edumaa mõn arvamusküsitluse kohaselt lausa 25 protsendipunktini.
Näiteks värske YouGovi uuringu kohaselt oli tooride edumaa leiboristide eest vähenenud 13 protsendipunktile, alles eelmisel nädalal oli see 23 protsendipunkti.

Ajalehe SUnday Times poolt tellitud YouGov'i uuringu kohaselt toetab valitsusparteid praegu 44 protsenti valijatest, eelmisel nädalavahetusel oli toetajaid 48 protsenti.
leiboristide toetus kasvas 25 protsendilt 31 protsendini.

Kindlalt Euroopa Liidu meelse hoiaku valinud liberaaldemokraatide toetus oli 11 protsenti ja Ühendkuningriigi Iseseisvusparteid (UKIP) toetas kuus protsenti vastanutest.

YouGovi uuringutejuht Anthony Welss kommenteeris, et tõenäoliselt on mõned leiboristide valijad, kes eelmisel nädalal vastasid "ei tea, asunud nüüd kindlamalt oma eelistatud
erakonda toetama.

Samas pole erinevat uuringute läbiviijad üksmeelel küsimuses, kas konservatiivide toetus on praegu tegelikult langemas või mitte.

Näiteks varem avalikustatud Opiniumi uuring teatas, et ka konservatiivide toetus tõusis kaks protsendipunkti, kuid vahe suurparteide vahel vähenes seetõttu, et leiboristide
toetus kasvas sama ajaga neli protsendipunkti. Väiksemate parteide toetus aga uuritud perioodil langes.

Kõige väiksem vahe tooride ja leiboristide vahel oli Sunday Telegraphi poolt tellitud ORB-i uuringus, kus konservatiivide toetus oli 42 protsenti ja leiboristide oma 31
protsenti. Samas tegu on esimese sellisel viisil tehtud uuringuga ning seega puudub võimalus arenguid eelmise nädalaga võrrelda.

May: kõnelused Euroopa Liiduga tulevad rasked

Suurbritannia kõnelused Euroopa Liiduga tulevad rasked, nentis Briti peaminister May laupäeval ülejäänud liikmesriikide poolt heaks kiidetud reegleid kommenteerides, vahendas "Aktuaalne kaamera".

27 liimesriiki kinnitasid Brüsselis ühehäälselt heaks positsioonid, mille alusel tulevase Briti valitsusega kõnelema hakatakse pärast valimisi 8. juunil.

May kordas taas, et Londoni jaoks on halvast leppest parem ka leppest ilma jäämine, kuid seda on Brüsselis nimetatud blufiks.

"Tahan kindlustada kokkuleppe kaubandus- ja lahkumisleppe üle nii, et me mõlemad teame nende sisu hetkel, kui EL-ist lahkume," rõhutas ta.

"Kui vaadata reeglite sisu, siis nad tahavad alustada kõnelusi mitmel teemal. On mitu valdkonda, kus oleme täiesti ühel meelel, et nendega peaks vara alustama - näiteks EL-i kodanikud Suurbritannias ja Briti kodanikud 27 liikmesriigis. Nad nõustuvad ka, kui vaadata reegleid, et peaksime arutama eripartnerluse arengu üle, seetõttu ongi palju, milles me nõus oleme.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: