Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ungari Kesk-Euroopa ülikool palub EL-ilt abi

George Sorose asutatud Kesk-Euroopa Ülikooli hoone Budapestis.
George Sorose asutatud Kesk-Euroopa Ülikooli hoone Budapestis. Autor/allikas: Laszlo Balogh/Reuters/Scanpix

Miljardärist filantroobi George Sorosi asutatud Kesk-Euroopa Ülikool (CEU) asukohaga Ungaris palus teisipäeval Euroopa Liidult abi uue seaduse vastu, millega tahetakse kool kinni panna.

"Minu institutsioonil on püstol meelekohal," ütles CEU rektor Michael Ignatieff Euroopa Parlamendis rahvaesindajatele, teadlastele ja ajakirjanikele. Päev hiljem saab sama auditooriumi ees sõna Ungari peaminister Viktor Orbán.

Ungari võttis aprilli algul vastu uue kõrgharidusseaduse, mis jõustub oktoobris ja seab ohtu CEU olemasolu.

Ignatieffi sõnul tähendab see, et ülikooli Budapesti osakond ei saa pärast 1. jaanuari enam uusi tudengeid vastu võtta.

"See oleks esimene korda pärast 1945. aastat, kui Euroopa Liidu liikmesriik püüab vaba ülikooli kinni panna," ütles rektor.

Orbáni väitel teeb CEU nii USA-s kui Ungaris tunnustatud diplomeid välja andes sohki. Ülikool tegutseb alates 1993. aastast Ungaris, kuid on akrediteeritud ka Ühendriikides, aga ei tegutse seal füüsiliselt.

Aprilli algul parlamendis vastu võetud seaduse järgi peab välisülikoolil olema linnak nii Budapestis kui koduriigis.

Orbáni väitel seadis senine kord CEU teiste Ungari ülikoolidega võrreldes eelisolukorda. Ülikooli sulgemise soovi ta eitab.

Ignatieff ütles, et umbes 30 välismaal tegutseval USA ülikoolil ei ole kodumaal linnakut.

Orbán astub Euroopa Parlamendi ette kolmapäeval, et kaitsta õigusriigi olukorda Ungaris. Arutlusele võetakse ka CEU ja Sorosi teema.

Vaidlused ülikooli pärast on osa Ungari valitsuse ulatuslikumast kampaaniast Sorosi vastu, keda Orbán süüdistab immigrantide toetamisega Ungari huvide õõnestamises.

Euroopa Komisjoni kõrged ametnikud - president Jean-Claude Juncker ja asepresident Frans Timmermans - kohtuvad sel nädalal Brüsselis ka Sorosiga.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: