Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL alustas rikkumismenetlust Ungari kõrgharidusseaduse vastu

{{1493208600000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Liit hakkas kolmapäeval astuma juriidilisi samme Ungari vastu seoses seadusega, mis võib sulgeda USA miljardäri George Sorose asutatud ülikooli, teatas Euroopa Komisjon.

"Otsustasime astuda juriidilisi samme kõrghariduse seaduse küsimuses, saates märgukirja Ungari valitsusele," lausus komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Dombrovskis ütles, et otsus põhineb "põhjalikul juriidilisel hinnangul". See põhineb EL-i põhialustel, mis käsitlevad äri- ja teenuste vabadust lisas ta.

Rikkumismenetluse alusel saadab Brüssel valitsusele märgukirja, milles nõuab riigilt nõuete täitmata jätmise tõttu juriidilisi põhjendusi. Menetlus võib jõuda Euroopa Kohtusse ning lõppastmes päädida trahviga.

Orbán süüdistab Sorost Ungari ründamises

Ungari peaminister Viktor Orbán süüdistas kolmapäeval miljardärist filantroopi George Sorost riigi ründamises ja õigustas tolle asutatud Kesk-Euroopa Ülikooli (CEU) sulgemisega ähvardava seaduse vastuvõtmist.

Orbán pidas kaitsekõne Euroopa Parlamendi ees pärast seda, kui Euroopa Liit oli algatanud juriidilise protsessi Ungari suhtes seoses Budapestis tegutseva CEU vastu suunatud seadusega.

"Meie ei ole nii suured ja võimsad kui teie ega nii suured ja võimsad kui George Soros, Ameerika finantsspekulant, kes ründab Ungarit," ütles Orbán europarlamendis.

Peaministri väitel on Ungaris sündinud Soros "hävitanud oma finansspekulatsioonidega miljonite eurooplaste elu" ja on "euro avalik vaenlane".

Kõigest sellest hoolimata tervitatakse Sorost siin soojalt ja võetakse vastu kõrgeimal tasemel, lisas Orbán, viidates Sorose neljapäevaks kavandatud kohtumisele Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

Ungari ja EL-i suhted on viimasel ajal teravnenud Budapesti plaani tõttu tugevdada valitsuse kontrolli akadeemilise vabaduse, migratsiooni ja vabaühenduste üle.

"Viimased sündmused Ungaris on teinud murelikuks paljud inimesed EL-is ja ka väljaspool. Me jagame nende muret," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans, kes kolmapäeval samuti europarlamendis esines.

Sorose asutatud Kesk-Euroopa Ülikooli nimetas ta postkommunistliku Euroopa "kroonijuveeliks".

Orbáni valitsus on sattunud viimastel kuudel kriitikatule alla Budapestis asuva Kesk-Euroopa Ülikooli sulgemiskava pärast. Ülikooli nähakse nende liberaalsete väärtuste eest seisjana, mida peaminister tihtipeale kritiseerib.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: