Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL annab Ungarile seoses uue seadusega dialoogiks rohkem aega

Ungari ja Euroopa Liidu lipp Budapestis presidendipaleel
Ungari ja Euroopa Liidu lipp Budapestis presidendipaleel Autor/allikas: Attila Kisbenedek/AFP/Scanpix

Euroopa Komisjon andis Ungarile 15 lisapäeva näitamaks, et hiljuti heaks kiidetud kõrghariduse seadus ja ettepanekud valitsusvälistele organisatsioonidele (NGO) on vastavuses EL-i õigusega.

EL-i inimõiguste ja õigusriigi küsimuste volinik Frans Timmermans ütles Brüsselis ajakirjanikele, et volinikud arutasid Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri algatusel mitut Ungarit puudutavad õiguslikku küsimust, vahendas EUObserver.

Timmermans rääkis, et Komisjon analüüsib Ungari uut kõrgharidust puudutavat seadust, mis tema sõnul tekitab Euroopas paljudele muret.

Uus seadus nõuab muu hulgas, et välisülikoolidel peab olema nende koduriigis ülikoolilinnak, samuti peavad ülikoolid saama kokkulepped tegutsemiseks nii Ungari kui ka oma koduriigi valitsustelt.

Timmermans ütles, et "paljud näevad seadust kui katset sulgeda Kesk-Euroopa Ülikooli (CEU)". Ülikooli on asutanud Ungari päritolu Ameerika miljardär George Soros.

"Me lõpetame õigusliku analüüsi nii pea kui võimalik ning kool kaalub järgmisi samme igasugustes õigusküsimustes aprilli lõpuks," rääkis Timmermans.

27. aprillil võtab Komisjon vastu uued rikkumistega seotud otsused. Timmermans selgitas, et rikkumismenetluse alustamine liikmesriigi suhtes on keeruline asi.

"Me peame olema täielikult veendunud, enne kui esitame liikmesriigile väljakutse, kuna arvame, et nad ei vasta EL-i õigusele," ütles ta.

Komisjon analüüsib Timmermansi kinnitusel ka valitsusväliseid organisatsioone (NGO) puudutavat eelnõu.

"NGO-de rahastamise läbipaistvuse tagamisel võib olla õigustatud avalik huvi, kuid kõik meetmed peavad olema proportsionaalsed ja ei tohi luua lubamatut diskrimineerimist EL-is," ütles Timmermans.

Ta teatas ka, et Komisjonil, liikmesriikidel ja Euroopa Parlamendil on aeg pidada "üldisemat poliitilist debatti, tõelist debatti või dialoogi Ungari valitsusega selle üle, mida riik Euroopa integratsioonist ootab".

Peaminister Viktor Orban allkirjastas märtsis Rooma deklaratsiooni, mis ütleb, et "Euroopa on meie ühine tulevik". Kuid vaid nädal hiljem käivitas Orban algatuse "Peata Brüssel".

"Kui ta allkirjastab selle deklaratsiooni, läheb tagasi koju ja ütleb "Peatage Brüssel", siis mis toimub?" küsis Timmermans.

Hiljem vihjas Timmermans aga, et dialoog ja võimalik rikkumismenetlus peaks olema piisavad ning Komisjonil ei ole vajadust käivitada õigusriigi mehhanismi.

"Ungaris ei ole süsteemset ohtu õigusriigile nagu oli Poolas," ütles Timmermans. Ta lisas, et Ungari valitsus suhtleb endiselt Brüsseliga.

"See on selge erinevus Poola võimudega, kes on keeldunud astumast dialoogi õigusriigi põhimõtete üle," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: