Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fotod: Eesti õhuruumi asub kaitsma Hispaania õhuväe lennusalk

{{1493784600000 | amCalendar}}
Hispaania hävitajad Ämaris.
Hispaania hävitajad Ämaris. Autor/allikas: Kaitsevägi

Kolmapäeval andsid Ämari lennubaasis peetud tseremoonial hävituslennukeid Eurofighter Typhoon kasutavad Saksa õhuväelased Balti riikide õhuruumi turvamise üle hävitajaid F-18 kasutavatele Hispaania õhuväelastele.

Ämaris baseeruv Hispaania lennusalk kuulub Zaragoza lennubaasis paiknevasse Hispaania õhuväe 15. üksuse koosseisu.

Hävitajad F-18 Hornet on Ämari lennubaasis valves ööpäevaringselt ning sooritavad vajadusel tuvastuslende ja teevad regulaarselt treeninglende.

Põhja-Atlandi Nõukogu otsuse kohaselt valvavad NATO liikmesriikide õhujõud Eesti, Läti ja Leedu õhuruumi rotatsiooni korras alates 29. märtsist 2004. aastal, kui Balti riigid said NATO liikmeks. 2012. aasta Chicago tippkohtumise raames pikendas Põhja-Atlandi Nõukogu Balti riikide õhuturbe missiooni määramata ajaks.

Hispaania üksuse kahemootoriline mitmefunktsiooniline lahingulennuk F-18 Hornet loodi algselt Ameerika Ühendriikide mereväele ja merejalaväele, olles võimeline paiknema lennukikandjal. Lisaks ameeriklastele kasutavad F-18 tüüpi hävitajaid veel Soome, Hispaania, Šveitsi, Kanada ning Austraalia.

F-18 võib täita nii hävitaja, ründelennuki, vaatlus- ning luurelennuki ülesandeid. Lennukil on 20mm kuueraudne M61A1 kiirlaskekahur, mis suudab minutis teha kuni 6000 lasku. Lisaks kuuluvad hävitaja relvastusse erinevad reaktiivmürsud, juhitavad raketid ning pommid.

NATO õhuturbe teine lennusalk baseerub Šiauliai lennubaasis Leedus. Jaanuari algusest on seal valves olnud Hollandi kuningliku õhuväe lennusalk, mis on relvastatud hävitajatega F-16AM. 2. mail toimunud tseremoonial võttis Šiauliais valvekorra üle hävitajatega F-16C relvastatud Poola õhuväe lennusalk.

F-18 tüüpi hävituslennukid pole varem Ämaris Balti õhuturbemissiooni raames viibinud ning seni on Eestis paiknenud õhuturberotatsioonid kasutanud hävituslennukeid F-16 ja Eurofighter.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: