Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eksnõunik Rice ei tule senatisse tunnistusi andma

Endine rahvusliku julgeoleku nõunik Susan Rice.
Endine rahvusliku julgeoleku nõunik Susan Rice. Autor/allikas: AFP/Scanpix

President Barack Obama administratsiooni rahvusliku julgeoleku nõunik Susan Rice keeldus tulemast senati alamkomitee ette tunnistusi andma. Rice'i esindaja põhjendas keeldumist täitev- ja seadusandliku võimu lahususega ning asjaoluga, et kutse ei olnud parteideülene.

Senati õiguskomitee kuritegevuse ja terrorismi teemaline alamkomitee uurib praegu samuti Venemaa sekkumist USA valimistesse ning sellega seoses kutsus komitee esimees, vabariiklane Lindsey Graham tunnistama ka Rice'i, vahendasid Politico, CNN ja Fox News.

Rice'i süüdistavad vabariiklased ja eriti Trumpi häälekamad toetajad selles, et ta soovis kümnete Donald Trumpi kampaania- ja üleminekumeeskonnaga seotud luureraportite puhul teada saada neid USA kodanikest isikuid, kes suhtlesid luureteenistuste huviorbiidis olnud välismaalastega.

USA luureteenistused kuulavad pealt huvi pakkuvaid sihtmärke, kuid USA kodanikud, kes nimetatud luuretegevuse sihtmärkideks pole ja kelle juttu kuulatakse seetõttu pealt "juhuslikult", tuleb luureraportites ja kokkuvõtetes salastada ning nende nimed asendada näiteks märksõnadega "USA kodanik 1" vms. Unmasking aga tähendab seda, et sellised nimed muudetakse salajastes luureraportites avalikeks, mis omakorda toob kaasa selle, et neid nimesid teab senisest palju suurem ring ametnikke.

Väidetavalt taotles aga Rice korduvalt Trumpi üleminekumeeskonnaga seotud luureraportites USA kodanike isikute paljastamist ning need paljastused lekkisid omakorda meediasse. Vabariiklaste hinnangul tegutses Rice mitte julgeolekuhuvidest lähtudes, vaid poliitilistel kaalutlustel. Samuti leiab osa vabariiklasi, et Obama administratsiooni poolne väidetav luuramine Trumpi meeskonna järel peab olema osa Venemaa sekkumist puudutavast uurimisest.

Rice ise on süüdistused poliitilises kallutatuses tagasi lükanud ja rõhutanud, et Obama administratsiooni ametnikud ei kasutanud luureandmeid poliitilistel eesmärkidel.

Rice'i hinnangul soovivad vabariiklased juhtida temale keskendudes tähelepanu kõrvale uurimise tegelikust põhjusest ehk Venemaa sekkumisest USA valimistesse, mille osaks on ka Trumpi liitlaste ja Venemaa kontaktid kampaania ajal. Alamkomitee kutset peab Rice seega osaks samast vabariiklaste strateegiast, väitis CNN-i allikas.

Rice'i advokaat Kathryn Ruemmler vastas komitee juhtidele - vabariiklane Grahamile ja demokraat Sheldon Whitehouse'ile - saadetud kirjas, et Rice ei kavatse komitee ette tunnistusi andma tulla. Ruemmler rõhutas, et kutse esitas ainult Graham ning et Whitehouse oli omakorda eraldi kirjaga teatanud, et tema ei pea sellist sammu vajalikuks. Seega erinevat kutse teistele tunnistajatele saadetud kutsetest, mis olid parteiülesed.

"Lisaks, esimees Grahami kutse esitati alles siis, kui kuulamine oli üles märgitud, kaks nädalat enne toimumist ning ilma suursaadik Rice'iga konsulteerimata, mis on tööalane vastutulek, mida on osutatud teistele tunnistajatele," märkis Ruemmler.

Alamkomitee kuulamine toimub järgmise nädala esmaspäeval ning seal annavad tunnistusi justiitsministri endine kohusetäitja Sally Yates ja endine luuredirektor (DNI) James Clapper.

Graham avaldas omakorda kahetsust, et pidi Rice'i keeldumisest kuulma meediast, mitte aga eksnõuniku enda käest.

"Ma olen pettunud," nentis ta. "Ma ei tea, mis ta ei tule komitee ette rääkima sellest, mida ta tegi või siis ei teinud. Kuid me tegeleme tema küsimusega hiljem."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: