Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA võimud lükkasid meedia süüdistused Venemaa osas tagasi

{{1494899400000 | amCalendar}}
Foto: Venemaa välisministeeriumi Twitteri-konto

USA võimud lükkasid esmaspäeval tagasi ajalehe Washington Post süüdistused nagu oleks president Donald Trump avaldanud kohtumisel Venemaa välisministrile Sergei Lavrovile salajast informatsiooni.

USA presidendi rahvusliku julgeoleku nõuniku Herbert McMasteri ja välisminister Rex Tillersoni sõnul vestles Trump Lavrogia konkreetsetest terrorismiohtudest, kuid ei paljastanud mingeid "allikaid ega meetodeid" nagu ajaleht väidab.

"President ja välisminister kõnelesid terroriorganisatsioonide ohtudest, muu hulgas ohust lennundusele. Ühelgi hetkel ei tulnud jutuks mingid luureallikad või meetodid ega räägitud ka sõjalistest operatsioonidest, mis avalikkusele niigi teada pole," kinnitas kohtumisel isiklikult viibinud McMaster.

Washington Post väitis anonüümsetele allikatele viidates, et Trump rääkis Lavrovile asju, mida USA on hoidnud salajas isegi oma lähedaste liitlaste ja administratsiooni töötajate eest.

Trump avalikustas väidetavalt andmeid terroriohu kohta, mis on seotud sülearvutite kasutamisega reisilennukitel ja linna, kus selle kohta informatsiooni koguti.

"Pole midagi, mida president võtaks tõsisemalt kui ameeriklaste julgeolek. Täna õhtul ilmunud lugu on vale," sõnas McMaster täpsustamata.

"Kaks kõrgemat ametnikku, kes viibisid samuti (kohtumisel), sealjuures USA välisminister, mäletavad kohtumist sama moodi ja on seda ka öelnud. Nende pealtnägijate teated peaksid kaaluma üles anonüümsed allikad. Ma viibisin samas toas. Seda ei juhtunud," ütles ta.

Demokraadist senaator Chris Coons lausus, et väide, et Trump võis jagada kõrgelt salastatud informatsiooni Venemaa välisministriga, on äärmiselt murettekitav. "Eriti veel olukorras, kui meil on rahvusvaheliselt ja siseriiklikult palju teisi väljakutseid."

Senaator John McCain pidas juhtunut häirivaks. "Peame kõik üksikasjad välja uurima, kas see ka tegelikult nii oli või mitte. Meil on ainult olemas esialgne artikkel. Seega, on väga keeruline kommenteerida enne, kui saame kätte kõik faktid."

USA presidendil on õigus salastatud informatsiooni avada, kuid mõnede luureekspertide sõnul võib see paljastada liitlase salajase operatsiooni.

Trump teatas hiljem teisipäeval Twitteris, et jagas Venemaaga fakte, mis puudutavad terrorismi ja lennuohutust, ning et tal oli seda täelik õigus teha. Oma otsust põhjendas ta humanitaarsete kaalutlustega ning sooviga, et Venemaa intensiivistaks oma võitlust ISIS-e ja terrorismiga.

Trumpi administratsioon keelustas hiljuti sülearvutite kasutamise mitmetel reisidel, mis saabuvad Lähis-Idast, ja kaalub keelu laiendamist ka lennukitele Euroopast.

Kreml: jutud Trumpi lekitatud saladustest ei vääri kommentaari

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles teisipäeval, et jutud, nagu oleks USA president Donald Trump jaganud tundlikku luureinfot Vene diplomaatidele on täielik mõttetus, mis ei vääri isegi kommentaari.

"Meie jaoks ei ole see teema, see on pigem mõttetus," ütles Peskov vastuseks palvele kommenteerida ajalehe Washington Post väidet, et Trump olevat eelmise nädala kohtumisel edastanud salajast infot Vene välisministrile Sergei Lavrovile.

"See ei ole asi, mida kinnitada või ümber lükata," lisas ta.

Valge Maja: Trump ei eksinud salainfot jagades julgeoleku vastu

USA presidendi Donald Trumpi rahvusliku julgeoleku nõunik ütles teisipäeval, et riigipea ei eksinud äärmusrühmitust Islamiriik puudutavat tundlikku informatsiooni Vene ametnikega jagades julgeolekupõhimõtete vastu.

"See artikkel lähtus valest eeldusest, et president pidas vestluse, mis oli kohatu või mille tulemuseks oli eksimus rahvusliku julgeoleku vastu," ütles julgeolekunõunik H.R. McMaster ajakirjanikele.

Ta kinnitas, et ei muretse ka USA luuresuhete rikkumise pärast liitlasriigiga, kellelt saadud andmeid Trump venelastega jagas.

McMasteri sõnul ei olnud Trump teadlik allikast, kust Valget Maja külastanud Vene välisministrile Sergei Lavrovile ja suursaadik Sergei Kisljakile edastatud tundlik informatsioon pärines.

McMasteri teine pressikonverents täismahus: 

McCainile teeb muret väidetav Vene ametnikele salainfo jagamine

SA vabariiklasest senaator John McCain väljendas teisipäeval pahameelt seoses teadetega, et president Donald Trump olevat jaganud kõrgete Vene ametiisikutega äärmusrühmitust Islamiriik puudutavat salajast luureinfot.

McCain, kes on senati relvateenistuste komitee esimees ja üks teravamaid Trumpi kritiseerijaid vabariiklaste ridades, väljendas muret teadete üle, millega tuli esmaspäeval välja ajaleht Washington Post.

"Teated, et president jagas tundlikku luureinfot Vene ametnikega, on äärmiselt murettekitavad," ütles McCain avalduses.

"Teated, et see informatsioon saadi ühelt USA liitlaselt ja seda jagati tema teadmata, saadab Ameerika liitlastele ja partneritele maailmas väga murettekitava signaali ning võib kahandada nende valmidust tulevikus meiega luureandmeid jagada."

McCaini pahandas ka see, et "aeg, mille president Trump kulutas venelastega tundliku informatsiooni jagamiseks, oli aeg, mida ta ei kulutanud Venemaa agressiivsele käitumisele keskendumiseks".

New York Times: Trumpi jagatud salajane info pärines Iisraelilt

Ülisalajane teave, mida Ühendriikide president Donald Trump väidetavalt Venemaale paljastas, on pärit Iisraelilt, kirjutas ajaleht New York Times anonüümsust palunud ametnikele viidates.

Kui see paika peab, võib Trumpi väidetav luureinfo lekitamine kõrgetele Vene ametnikele kahjustada kahe riigi suhteid. Iisrael on USA tähtsaim liitlane ja luureinfo hankija Lähis-Idas. Lisaks külastab Trump oma esimesel välisvisiidil just nimelt Iisraeli.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: