Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

IRL-i värske juht Seeder ei lähe valimistele oma partei nime all

{{1494908580000 | amCalendar}}
Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Äsja Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) uueks juhiks valitud Helir-Valdor Seeder läheb Viljandi volikogu kohta püüdma valimisliidus, millele nime pole veel pandud.

"See, et mind valiti erakonna esimeheks ja teine viljandlane pääses eestseisusesse, ei tekitanud Viljandis revolutsioonilist olukorda," ütles Helir-Valdor Seeder Sakalale.

Seedri sõnul on ta teinud otsuse osaleda kohalikel valimistel ning et edaspidi saavad ka riigikogu liikmed olla samaaegselt kohalikes volikogudes, ei tunne ta end ka kuidagimoodi peibutuspardina.

Laupäeval erakonna eestseisusesse valitud IRL-i Viljandi osakonna juht Harri Juhani Aaltonen lisas, et valimisliiduna valimistele mineku otsust pärast erakonna üldkogu muutma ei hakata.

Aaltoneni sõnul seatakse Viljandis eesmärk valimised võita ja seda on lihtsam teha valimisliiduna ning seda, et võimuliitu kuuluva erakonna juht ei saa oma kodulinnas oma erakonna nime all kandideerida, ei pea Aaltonen kuidagi kummaliseks.

Seeder ütles, et Viljandi kohalik IRL-i osakond otsustas juba mitu kuud tagasi kandideerida kohalikel valimistel seni veel nimeta valimisliidu nimekirjas. Olles nüüd valitud oma erakonna esimeheks, ei soovi Seeder kohalike kolleegide plaane pea peale pöörata ning otsus jääb jõusse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Küsimusele, kas see ei saada välja signaali et Seeder ise ka ei usu oma erakonna tulevikku, vastas poliitik, et tema kindlasti usub. "Tegelikult on olukord vastupidi, see, et me seal nimekirjas kandideerime ja et mina otsustasin sinna minna ja et meil valdavalt on erakonna liikmed seal valimisliidus, näitab, et me mõtleme tuleviku peale," ütles Seeder.

"Koostööpartnerid, on nad siis Vabaerakonnast, kes on otsustanud meiega liituda, on parteitud inimesed, kes on otsustanud, ta on tunduvalt laiemapõhjalisem kui ainult ühe erakonna liikmed," lisas ta.

Vabaerakond tervitas otsust

Vabaerakond tervitab Helir-Valdor Seedri otsust valimisliitude kasuks, kuid sellele võiks järgneda toetus kohaliku elu vabastamisele erakonnapoliitika-sõltuvusest, ütles Vabaerakonna saadik riigikogus Monika Haukanõmm.

"IRL-i uue esimehe Helir-Valdor Seedri otsusel kandideerida kohalikus valimisliidus on kindlasti sümboolne väärtus, kuid riigikogu liikmed siiski ei tohiks kahel toolil istuda ja ministrid peavad lõpetama peibutuspartidena inimeste lollitamise," ütles Monika Haukanõmm.

Erakonna Järva- ja Viljandimaa piirkonna juht Ain Ostra usub, et Seeder viljandlasena saab kohaliku elu juhtimisega kindlasti hästi hakkama, aga on ju selge, et minister või riigikogu liige, kes juhib erakonda, ei keskendu tööle kohalikus volikogus vaid on eeskätt häältepüüdja.

Saarts: valimisliidus kandideerimine vähendab IRL-i võimalusi heaks valimistulemuseks

Poliitikateadlane Tõnis Saarts ütles, et erakonna esimehena valimisliidus kandideerimine julgustab ka teisi erakonnakaaslasi sama tegema. Nii aga vähenevad IRL-i võimalused teha kohalikel valimistel üle Eesti teha hea tulemus.

"Me teame, et vägagi prominentsed IRL-i kohalikud poliitikud kaaluvad või on juba kandideerimas valimisliitudes, mis tähendab seda, et IRL erakonnana üle-Eestiliselt, kui nende liikmed on valimisliitudes, ju väga head tulemust ei saa. Kui IRL-i üle-Eestiline tulemus jääb ikkagi alla viie protsendi ja nad näiteks ka Tallinnas sisse ei saa, siis ma arvan, et selle erakonnaga on ilmselt kõik," kommenteeris Saarts.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: