Korruptsioonikomisjoni liige Anneli Ott: prügiäri süüdistused on absurdsed ({{commentsTotal}})

Korruptsiooniilmingutele ühiskonna tähelepanu juhtiva MTÜ Korruptsioonivaba Eesti hinnangul on olukorras, kus abilinnapea Arvo Sarapuud (KE) süüdistatakse linna prügiveo korraldamisel korruptsioonis, jäänud Eesti väiksusest tulenev huvide konflikt maandamata. Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni keskerakondlasest liige Anneli Ott aga leiab, et õhkuvisatud väited on kinnitamata ning lähtuvad prügifirmade ärihuvidest.

Jäätmekäitlusettevõtete süüdistuste peale Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu aadressil, kes väidetavalt püüdis siseneda jäätmekäitlusärisse ning omab varjatud osalust vahepeal Tallinna prügiäri oma kätte saanud Batic Waste Managementis (BWM), saatis riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon riigiprokurör Lavly Perlingule päringu, kas prokuratuuril on plaanis süüdistuste alusel menetlust alustada.

Üks erikomisjoni liikmetest, Keskerakonna fraktsiooni liige Anneli Ott peab süüdistusi absurdseteks ja tõendamatuteks ning leiab, et asja tuleks arutada rahulikult, enne kui kusagile avaldusi tegema tormata.

Korruptsioonikomisjon on Tallinna prügimajanduse teemal korraldanud kolm koosolekut. Neist esimesel kutsuti pealinna prügimajandusest aru andma linna esindajad, kuhu kuulusid Arvo Sarapuu ja Taavi Aas. Teisel koosolekul esinesid detailse infoga Tallinna jäätmekäitlejad, kes kirjeldasid mitmeid huvide konflikti sisaldavaid episoode Sarapuu käitumisest prügimajanduse korraldamisel.

"Minu jaoks jäi see küll selliseks prügifirmade enda ärihuvide kaitsmiseks ja et linn seisab liiga palju linnakodanike eest ja takistab vabal turul kasumit teenida. Minule isiklikult ei ole küll ühtegi põhjendust nende süüdistuste kohta esitatud," kommenteeris erikomisjoni liige Anneli Ott ERR-ile.

Kolmandal, 15. mail toimunud koosolekul kuulati ära Rainer Vakra (SDE), kelle algatusel 2013. aastal jäätmekäitlusseadust muudeti, mis senist prügikorraldust muutis.

Ott eeldas, et kolme koosoleku järel analüüsitakse kogutud materjale, ent selle asemel esitas erikomisjoni esimees Artur Talvik (VE) päringut riigiprokuratuurile.

"Eilne koosolek lõppes minu jaoks äärmiselt kummaliselt. Meil oli päevakorras kaks punkti, üks oli siis Rainer Vakra ärakuulamine ja teine muud küsimused. Kui koosolek oli põhimõtteliselt juba lõppenud ja üks liige lahkunud, siis Artur Talvik pani lauale avalduse, et me teeme nüüd avalduse ja küsime prokuratuurist, kas nad teemaga tegelevad, kus oli ka juba allkiri all. Loomulikult selline käitumine komisjoni esimehe poolt ei ole aktsepteeritav ja ma ei olnud ka sellega nõus, et seda niimoodi tehakse, kus sulle pannakse lauale dokument, et komisjon otsustas, kui meil ei ole seda päevakorras olnud ja me pole seda arutanud," teatas Ott.

Komisjon ei ole Oti kinnitusel prügifirmade süüdistusi sisaldavaid väiteid Sarapuu huvidekonfliktile kontrollinud ning tema peab neid pigem üldsõnalisteks, vastukäivateks ja provokatiivseteks.

"Meile selliseid dokumente koosolekul ei esitatud, pigem olidki suusõnalised süüdistused, mis väga selgelt näitasid, et prügifirmad on häiritud sellest, et nendel ei lasta pealinnas vabal turul oma parema äranägemise järgi majandada. Väidete põhjal ei saa komisjon teha ju otsuseid," leidis Ott. " Ajakirjanduse põhjul pole õigust inimest süüdi mõista."

Sarapuu erakonnakaaslane Ott leiab, et süüdistused vajavad analüüsimist ning riigis on vastavad asutused olemas, kes selliste väidetega tegelevad, viidates ilmselt prokuratuurile ja kaitsepolitseile.

Korruptsioonivaba Eesti: huvide konflikt on riigi väiksusest tingituna kerge tekkima

MTÜ Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Anneli Jatsa leiab, et prügimajanduse korralduse korruptiivne maik tuleneb Eesti väiksusest, kus inimesed tegutsevad samaaegselt erinevates sektorites. Sarapuu juhtumi puhul on riskid jäänud õigel ajal maandamata.

"Eesti on väike riik ja on tavaline, et aktiivsed inimesed tegutsevad samaaegselt erinevates sektorites ning huvide konflikt on kerge tekkima. Seetõttu on oluline, et erahuvi ei seaks ohtu ametikohustustest tulenevate huvide teenimist. Mida kõrgemal ametikohal inimene omavalitsuses toimetab, seda suuremaks kasvab ka risk. Korruptsiooni vältimiseks tuleb huvide konflikti riske maandada, huvid peavad olema deklareeritud ja kontrollitavad. Meieni jõudnud info põhjal ei ole selge, kas neid riske on antud juhul adekvaatselt maandatud," ütles Jatsa.

Jatsa rõhutas, et avalik võim peab nii sisuliselt kui ka näivalt tegutsema läbipaistvalt, vastasel juhul väheneb inimestel usaldus mitte ainult mõne konkreetse omavalitsuse, vaid kogu riigi struktuuri vastu.

"Tallinna linna senise käitumise valguses võibki inimestele tunduda, et tegemist on korruptsiooniga. Seda enam on selgust tarvis. Tallinna linn peab oma käitumises lähtuma avalikust huvist ja osutama igakülgset valmidust ja tuge antud juhtumi uurimisel," leidis Jatsa.

Riigiprokuratuur ei ole seisukohta veel võtnud, kas algatada prügiärimeeste väitel jäätmeäris omakasupüüdlikult tegutsenud Arvo Sarapuu suhtes uurimine või ei.

Toimetaja: Merilin Pärli"Välisilm"
Emmanuel Macron ja Angela Merkel.

"Välisilm" Brüsselis: 2018 tuleb Euroopa Liidu jaoks pöördeline

2018 tõotab tulla Euroopa Liidule pöördeline aasta, leidsid Brüsselis
koos istunud eksperdid. Pärituul majanduses annab võimaluse viia lõpule
venima jäänud euroala reformid. Brexit, Trump ja Merkeli-Macroni tandem
pakub Euroopale reformideks võimaluste akent, mis ei pruugi pikalt kesta.

Piret Pormeister Otepääl suusatamise maailmakarika etapil.

Teadlane vastab: miks Otepääl sajab lund, aga Tartus vihma?

On koolitarkus, et mägede kõrgusvööndilisuse tõttu muutuvad olud kõrguse suurenedes üha külmemaks. Tasase Eestimaa metsased künkad ei tundu olevat miski, mis niiväga kohalikku ilmastikku mõjutaks – õhumassid ju libisevad neist sujuvalt üle, mitte ei põrku vastu kiviseina nagu Alpides – või nii vähemalt arvab Novaatori toimetajate käest uurinud lugeja. Miks vähem kui 100-meetrine kõrguste vahe põhjustab juba olulise erinevuse temperatuurides ja lumikattes?

Facebook nutitelefonis.

Tehnikauudised: Facebooki uued algoritmid ja mõned nopped CESilt

Sel nädalal pakub tehnikauudistes endiselt kõneainet Las Vegases lõppenud tarbetehnikamess CES 2018. Samas raputas tehnoloogiaturgu Mark Zukerbergi avaldus Facebooki uudisvoo algoritmi muutusest, mis vähendab paljude meediaettevõtete auditooriumit kahte miljardit kasutajat ühendaval sotsiaalmeedia platvormil.

KOMMENTAAR
Toomas Sildam

Toomas Sildam: president andis lubaduse, mida ei saa tagasi võtta

Kuigi Narva ei ole haige laps, keda peab eriliselt ravima, pani president Kersti Kaljulaid enda ja oma meeskonna sundseisu, sest andis Narvale lubaduse, mida pole võimalik ümber sõnastada, pehmendada või tagasi võtta. Tal tulebki kuuks ajaks presidendi kantseleiga piirilinna kolida, nendib Toomas Sildam oma kommentaaris.

INTERVJUU
Indrek Tarand

Tarand: tänu eesistumisele jäi ministritel kodus palju pahandust tegemata

Parteitu Euroopa Parlamendi saadik Indrek Tarand ei välista kandideerimist 2019. aasta riigikogu valimistel, ehkki pole seda veel enda jaoks otsustanud. Usutluses Kristi Sobakule ütles Tarand ka, et ta ei teeks Jüri Ratase valitsust väga maha, kuigi suurematest jamadest aitas valitsust päästa see, et eesistumise tõttu olid paljud ministrid hõivatud Euroopa asjadega.

kultuur.err.ee
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: