X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinn võib luua munitsipaalprügiveofirma

{{1489756920000 | amCalendar}}
Foto: Margus Ansu/Postimees/Scanpix

Prügifirma Ragn-Sells lõpetab juunist lepingu Tallinna Jäätmekeskusega, sest linnavalitsus keeldus prügiveo hinna tõstmisest. Abilinnapea Taavi Aas ei välista linnaprügiveoettevõtte loomist.

Prügiveofirma Ragn-Sells andis neljapäeval teada, et ütleb ühepoolselt prügiveolepingu linnaga üles. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas leiab nüüd, et Tallinn võiks asuda uue hankija otsimise asemel hoopis oma prügiveoettevõtet looma põhjendusel, et jäätmekeskus, kuhu prügi kokku veetakse, juba on munitsipaalomanduses.

"Meil on täna juba jäätmekeskus ettevõttena olemas. Üks variant võib olla tõesti see, et me lähmegi seda teed. Me oleme korduvalt pöördunud riigikogu poole, et seadust muudetaks, sest nö vabaturumajandus selles valdkonnas hästi ei tööta tegelikult. Kui tõesti on olukord, et seadust ei võeta muuta, siis ühe variandina kindlasti kaalume seda, et linn ise võtab kogu selle majandamise enda peale," selgitas Taavi Aas ERR-i raadiouudistele.

Aas tõdes, et munitsipaalprügiveofirma rajamine võib aega võtta, kuid sellisel juhul saab üleminekuperioodiks korraldada vahehankeid ajutise vedaja leidmiseks.

"Täna on kõik need variandid kaalumisel ja tegelikult selle hinna juurdeküsimisega puutusid kokku ka Pirita elanikud, kus ei ole mitte Ragn-Sells see käitleja, vaid Keskkonnateenused, aga täpselt samamoodi tegelikult hakkasid nad hinda juurde küsima," põhjendas Aas, miks linn tõsiselt munitsipaalettevõtte rajamist kaalub.

"Ma arvan, et tänapäeva maailmas ei ole see võimatu, et soetada tehnika ja sellega ise tegelema hakata. Ma pooldan toimivat lahendust ja kui see lahendus on munitsipaalettevõtte loomine, mis mulle täna tundub, et see niimoodi on, siis kahtlemata ma seda ka pooldan," ütles Aas.

Sarapuu sõnul nõudis ettevõte hinnatõusu

Ragn Sells tõi lepingu ülesütlemise põhjusena esile töömahu, kütusehindade ja palkade kasvu. Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu kinnitusel nõudis Ragn-Sells 50-protsendilist hinnatõusu, millega linn ei saa nõustuda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Peamine põhjus on see, et vedajad soovivad vabaturgu. See võitlus käib praegu väga teravalt selle vahel, et nendel on mugav ja osadel poliitikutel, kes neid toetavad, on vaja, et oleks vabaturg, aga Tallinna linn on loonud oma jäätmekeskuse ja soovib korraldatud jäätmevedu - vot selle vahel käib tohutu võitlus, valimata vahendeid," rääkis Sarapuu.

Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rain Vääna ütles, et ettevõte on kesklinnas töötanud üle aasta kahjumlikult. Ta ei mõista, miks linn peab ülejõukäivaks näiteks 40 sendi lisandumist 800-liitrise konteineri praegusele 4.50-eurosele tühjendamishinnale, eriti olukorras, kus linn võtab iga arve pealt tasu oma taskusse.

"Klassikaline korraldatud jäätmeveo süsteem ei kehti, sest linn on oma vahekeha juurde teinud ja tegeleb vahendustegevusega. Mida see tarbija jaoks tähendab ja millest ta tõenäoliselt ei ole aru saanud, on see, et näiteks kui meie saame 240-liitrise konteineri tühjendamise eest 1.26 eurot linna käest, siis linn tarbja käest küsib 2.15. Siin võib igaüks arvutada, kui suur on linna vahendusteenus," selgitas Vääna.

Sarapuu ütles, et eelmistele hangetele tehti meelega alapakkumisi ja seda kari püütakse uue hanke ettevalmistamisel vältida. "See tuleb kiirendatud korras, läbirääkimiste teel. Vaatame selgelt, kes ja kuidas selle tööga hakkama saab ja kui muudmoodi ei tule, siis teeb selle töö ära jäätmekeskus," sõnas ta.

Kesklinna elanikud prügivedaja vahetumisel prügisse uppuma ei hakka, lubas abilinnapea.

Ragn-Sells teeb uuele hankele, mis toimub juba avatud turu tingimustes, kindlasti oma pakkumise.

Reedel teatas keskkonnainspektsioon, et on alustanud Nõmmel uue jäätmevedaja Baltic Waste Managementi suhtes väärteomenetlust, sest ettevõttel puudub selles piirkonnas jäätmeluba.

 

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael, Marju Kaasik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: