Rain Kooli: loomevargus on tavavargusest hullemgi ({{commentsTotal}})

Plagiaat ehk loomevargus pole aktsepteeritav ega õigustatav kusagil – ajakirjanduses, blogides, suhtlusvõrgustikes, luuleõhtul ega teatris, tõdeb Rain Kooli Vikerraadio päevakommentaaris.

Inimelus pole iial põhjust arvata, et nüüd on kõik nähtud ja kogetud ning midagi ootamatut enam vastu ei tule. Isegi kui nii tundub, pole see tõsi. Loodus ja meie kaasinimesed selle osana on lihtsalt nii leidlikud, et me ei suuda iial ette näha kõiki võimalikke tulevikke.

Läinud nädalal õnnestus mul elukestva õppe ühe osana kogeda midagi, mida 26 aasta pikkuse ajakirjanikutee vältel pole seni õnnestunud. Sain ühe koostööprojekti osana avaldamiseks arvamusartikli, mis osutus umbes 40 protsendi ulatuses otseseks plagiaadiks.

Kui te ei tea, mis plagiaat on, siis „Eesti keele seletav sõnaraamat“ aitab. Plagiaat määratletakse selles kui teise isiku loodud teose v. selle osa avaldamine oma nime all, ka võõraste (teaduslike) seisukohtade esitamine nende allikaile viitamata. Lühidalt öeldes loomevargus.

Kuna ühel arvamustoimetajal pole põhjust artiklite autoreid automaatselt varasteks pidada, avaldasin artikli paha aimamata. Läks vaja tähelepanelikku lugejat, kes algallika ingliskeelsest ajakirjandusest välja raalis. Pärast seda ei jäänud muud üle, kui artikkel rahvusringhäälingu veebist kõrvaldada ja lugejatelt vabandust paluda.

Autor saatis mõni aeg hiljem omapoolse vabanduse, mis minu jaoks polnud kuigi veenev: viiteid antud loos kasutatud algartiklitele ma lugu kirjutades juurde ei lisanud, sest tegemist oli blogitekstiga ehk minu mõtisklustega antud teemal blogis.

Et tänapäeval kasutab väga suur hulk inimesi blogide ja suhtlusvõrgustike taolisi sotsiaalmeediakanaleid, kordan igaks juhuks üle ühe lihtsa tõe. See peaks tegelikult olema enesestmõistetav, aga ei ole.

Vargus on vargus on vargus.

Pole vahet, kas te avaldate kellegi teise loodut autorile viitamata oma nime all (ehk teete ennast kellegi teise loodu autoriks) Facebookis, mõnel luuleõhtul, Twitteris, blogis, oma veebilehel, mõnes pisiväljaandes, Sirbis või Postimehe arvamuskülgedel – loomevargus on see nii ehk naa.

Ning ei, vargus ei ole antud kontekstis liiga jõuline väljend. Teise inimese loomingu varastamine ei erine mis tahes muust vargusest. Tegelikult on see isegi hullem, sest jalgratast varastades võtab kurjategija ainult eseme, mis on tihtipeale osa masstoodangust. Loomingut varastades aga midagi ainulaadset, originaalset.

Ja see, et ma varastasin ainult nii, et väga vähesed nägid – või et aga näete, kõik ei ole ju varastatud – on äärmiselt hale vabandus.

See puudutab muuseas ka teist loomevabadust ja autoriõigusi puudutavat juhtumit, millele olen viimasel ajal kõrvalseisjana tunnistajaks olnud – teatrikülastaja tundis ühes lavastuses ära oma hea tuttava, portreeajakirjaniku loomingu, millele näidendi kokku kirjutanu polnud vähimalgi määral viidanud. Aga kuna selle juhtumi käsitlemine on hetkel pooleli, ma sellel praegu pikemalt ei peatuks (kuigi ühel hetkel pean võib-olla sedagi tegema).

Kõik eelnev ei tähenda, et teiste loodut üldse kasutada ei tohi. Kui enda andekus või suutlikkus samani ei küündi, siis ei ole tegelikult keelatud tsiteerida kedagi andekamat ja suutlikumat. Ole lihtsalt inimene ja pane selle andekama ja suutlikuma nimi ka juurde. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio päevakommentaarojasoo ja EV100
Kersti Kaljulaid

President: ka Tiit Ojasoo väärib andestust

President Kersti Kaljulaidi sõnul ei tähenda teater NO99-le tehtud ettepanek lavastada Eesti Vabariik 100 presidendi vastuvõtt vägivalla heakskiitmist. Ühtlasi leidis president, et Tiit Ojasoo tehtut ei saa küll unustada, kuid ka talle tuleks andestada.

uudised
XII noorte laulupidu

Graafikulugu rahvaarvu tõusu taustal: milline on Eesti elanikkond?

Eesti rahvaarv kasvas 2018. aasta 1. jaanuariks võrreldes mullusega 3070 inimese võrra ehk 0,2 protsenti, eelkõige tänu Eestisse tagasi saabunud inimestele. Milline näeb aga meie rahvastik välja seni värskeimate detailsete ehk 2017. aasta alguse andmete põhjal?

Külm ei tapa viirusi ja külmalaine ajal nakatumine ülemiste hingamisteede viirushaigustesse hoopis suureneb.

Külmetushaigusi pole olemas ja külm ei vähenda viirushaigusi

Ilm läks külmemaks ja ERR Novaatori lugejad on kahe päeva jooksul meilt neljal korral küsinud, kas külm tapab pisikuid ja kas nüüd väheneb külmetushaigustesse nakatumine? Vastused on ehk üllatavad ning paraku päris mitte see, mida ilmselt oodatakse.

RMK peakontor Toompuiesteel

Riigiasutuste kolimise plaan hakkab ilmselt osaliselt nurjuma

Valitsuse plaan viia lisaks läinud aastal kokku lepitud tuhandele töökohale Tallinnast ära veel 13 asutuse keskkontorid, hakkab liiva jooksma. Mõned kolimised ootavad küll ees, kuid riigihalduse minister Jaak Aabi soovitud mahtu ministeeriumid ei toeta.

Piret Pormeister Otepääl suusatamise maailmakarika etapil.

Teadlane vastab: miks Otepääl sajab lund, aga Tartus vihma?

On koolitarkus, et mägede kõrgusvööndilisuse tõttu muutuvad olud kõrguse suurenedes üha külmemaks. Tasase Eestimaa metsased künkad ei tundu olevat miski, mis niiväga kohalikku ilmastikku mõjutaks – õhumassid ju libisevad neist sujuvalt üle, mitte ei põrku vastu kiviseina nagu Alpides – või nii vähemalt arvab Novaatori toimetajate käest uurinud lugeja. Miks vähem kui 100-meetrine kõrguste vahe põhjustab juba olulise erinevuse temperatuurides ja lumikattes?

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: