Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saudi Araabia, Egiptus, Bahrein ja AÜE katkestasid sidemed Katariga

{{1496640120000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Saudi Araabia, Egiptus, Bahrein ja Araabia Ühendemiraadid (AÜE) süüdistasid Katari terrorismi toetamises ning teatasid esmaspäeval diplomaatiliste suhete katkestamisest Dohaga.

Kõik neli riiki viivad Katarist ära oma diplomaatilise personali ja saadavad välja Katari diplomaadid. Lisaks anti Katari kodanikele korraldus lahkuda 14 päeva jooksul riikidest ning Saudi Araabia, Bahrein ja AÜE keelasid oma kodanikel Katari reisimise.

Saudi Araabia teatel lahkuvad Katari sõjaväelased 2015. aastast Jeemenis sõdivast Saudi rahvusvahelisest koalitsioonist. Katar sooritas Jeemeni valitsuse vastu sõdivatele huthimässulistele õhulööke.

Riigid sulgevad Katarile ka oma sadamad ja lennuruumi. Pole selge, kuidas see mõjutab regiooni ühte suurimat lennufirmat Qatar Airways. AÜE-st tegutsevad lennufirmad Etihad ja Emirates ütlesid, et peatavad lennud Katari alates teisipäeva hommikust.

Saudi Araabia teatel sulgeb riik Katarile ka oma maismaapiiri, mis tähendab, et viimasel ei saa olema ligipääsu ülejäänud Araabia poolsaarele.

Kataris paikneb ka Al-Udeidi lennubaas, kus paiknevad USA keskväejuhatus ning umbes 10 000 Ühendriikide sõdurit. Pole teada, kas nelja riigi otsus mõjutab ka USA sõjalisi operatsioone. Keskväejuhatuselt ei õnnestunud esialgu kommentaari saada.

Katar kritiseeris otsust, kuna riigi hinnangul polnud otsusel legitiimset õigustust.

"Meetmed pole õigustatud ning põhinevad valedel ja alusetutel väidetel," teatas Katari välisministeerium. "Nende eesmärk on selge - kehtestada hooldusõigus riigi üle. See iseeneses on selle kui riigi (Katari) suveräänsuse rikkumine."

Saudi uudisteagentuuri SPA sõnul katkestas Ar-Riyad diplomaatilised suhted Katariga ning sulges ka riikidevahelise piiri, et "kaitsta oma rahvuslikku julgeolekut terrorismi ja äärmusluse ohtude eest".

Saudi Araabia otsustas "katkestada diplomaatilised ja konsulaarsidemed Katariga ning sulgeda (Katarile) kõik maa-, mere- ja lennunduspunktid", tsiteeris agentuur ühte Saudi ametnikku. "Otsustava" meetme rakendamise põhjustasid "Katari võimude viimaste aastate räiged rikkumised", teatas Saudi Araabia.

Sidemete katkestamisest teatasid ka AÜE, Bahrein ja Egiptus. Kairo ja Bahrein süüdistasid Dohat "terrorismi" toetamises.

Bahrein otsustas katkestada sidemed Dohaga põhjusel, et viimane üritab "raputada Bahreini julgeolekut ja stabiilsust ning sekkuda selle (Bahreini) asjadesse". Doha "toetab relvastatud terroristide tegevusi ja rahastab Iraaniga seotud rühmitusi, mis sooritavad sabotaaži ja levitavad Bahreinis kaost", lisati avalduses.

Katari araabia riikidest naabrid on pikalt kritiseerinud Dohat islamistide toetamise eest. Peamiselt muretsetakse toetuse pärast sunniitlikule Moslemivennaskonnale, millel pole lubatud Saudi Araabias ja AÜE-s tegutseda, sest rühmitus on vastu pärilusel põhinevatele monarhiatele.

Pärsia lahe riigid eesotsas Saudi Araabiaga läksid Katariga tülli 2014. aastal, kuna Doha toetas 2012.-2013. aastani Egiptust valitsenud ja seejärel kukutatud presidenti Mohammed Morsit, kes on Moslemivennaskonna liige.

Saudi Araabia, AÜE ja Bahrein kutsusid 2014. aastal oma suursaadikud Katarist tagasi. Kaheksa kuud hiljem nad naasid pärast seda, kui Katar saatis mõned Moslemivennaskonna liikmed riigist välja ja asus teisi vaigistama.

Sestpeale on Katar korduvalt ja jõuliselt eitanud, et rahastab äärmusrühmitusi. Samas on riik oluline Hamasi kontrollitud Gaza sektori rahastaja ning 2012. aastast elab riigis eksiilis olev Hamasi tippametnik Khaled Meshaal. Lääne ametnikud on süüdistanud Katari sunniitlike äärmusrühmituste rahastamise lubamises ja isegi innustamises. Rühmituste seas on väidetavalt ka Al-Qaeda Süüria-haru, mida tunti kunagi Al-Nusra Rinde nime all.

Katar hoiab suhteid ka Iraaniga, sest riigid jagavad merel suurt gaasimaardlat.

Diplomaatiline kriis puhkes pärast USA presidendi Donald Trumpi hiljutist visiiti Saudi Araabiasse, kus toimus araabia riikide liidrite tippkohtumine. Pärast istungit on pinged regioonis tõusnud.

Trump ärgitas sunniitlike moslemiriikide liidreid "ajama välja" enda seast äärmuslased ja "terroristid", sest islamist inspireeritud terrorirünnakute toimepanijad on ülekaalukalt sunniitliku voolu järgijad.

Katari riigimeedias avaldati 24. mail emiir Sheikh Tamim bin Hamad al-Thanile omistatud avaldus, milles liider väidetavalt asetas küsimärgi alla USA vaenulikkuse Iraani suunal, rääkis "pingetest" Doha ja Washingtoni vahel, kommenteeris Hamasi tegevust ning spekuleeris, et Trump ei pruugi kauaks võimule jääda.

Katari sõnul sooritati riigimeediale küberrünnak ning avaldatud uudis ei vastanud tõele. Kuigi Doha eitas uudise sisu korduvalt, siis kajastasid teiste araabia riikide meediakanalid uudist kui fakti. Pärsia lahe riigid reageerisid uudisele raevukalt ning tõkestasid ligipääsu Katarist tulevatele meediakanalitele.

Emiir tegi väidetava avalduse pärast Trumpi visiiti Saudi Araabiasse.

Egiptus katkestab teisipäevast lennuühenduse Katariga

Egiptus teatas, et katkestab teiste araabia riikide eeskujul teisipäevast alates lennuühenduse Katariga.

Lennundusministeeriumi teatel jõustub otsus südaööl vastu teisipäeva ja jääb tähtajatuna kehtima. Sel ajal ei saa Katari lennukid läbida Egiptuse õhuruumi ega tema territooriumil maanduda.

Doha: nelja riigi otsusel katkestada suhted puudub legitiimne õigustus

Araabia Ühendemiraatide (AÜE), Bahreini, Saudi Araabia ja Egiptuse otsusel katkestada diplomaatilised sidemed Katariga puudub legitiimne õigustus, teatas Doha esmaspäeval.

Diplomaatiliste sidemete katkestamiseks "pole mingit legitiimset õigustust" ning otsus rikub Katari suveräänsust", teatas Doha.

"Meetmed pole õigustatud ning põhinevad valedel ja alusetutel väidetel," teatas Katari välisministeerium.

"Nende eesmärk on selge - kehtestada hooldusõigus riigi üle. See iseeneses on selle kui riigi (Katari) suveräänsuse rikkumine."

Üks Liibüa kolmest valitsusest katkestas suhted Katariga

Üks Liibüa kolmest omavahel võistlevast valitsusest otsustas nelja Pärsia lahe riigi eeskujul katkestada diplomaatilised suhted Katariga, vahendas Liibüa ametlik uudisteagentuur LANA.

Liibüa ajutise valitsuse välisminister Mohammed al-Deri süüdistas Katari terrorismi toetamises.

Ajutine valitsus on seotud rahvusvaheliselt tunnustatud esindajatekojaga ja asub Liibüa idaosas.

Teine rahvusvaheliselt tunnustatud valitsus - rahvusliku leppimise valitsus - asub pealinnas Tripolis ja selle moodustamist vahendas ÜRO. Tripolis paikneb ka kolmas Liibüa valitsus.

Ida-Liibüa võimud on alati süüdistanud Katari ja Türgit Liibüa islamistide, seal hulgas Moslemivennaskonna toetamises.

Türgi pakub abi Katari ja araabia riikide tüli lahendamisel

Türgi kutsus Katari ja teda ekstremismi toetamises süüdistavaid araabia riike dialoogile ning ütles, et on valmis aitama tüli lahendada.

Välisminister Mevlüt Çavuşoğlu ütles, et asjade areng kurvastab Türgit. "Riikidel võib ju omavahelisi probleeme olla, aga igas olukorras peab dialoog peale jääma," sõnas ta ja lisas, et Ankara on valmis aitama tüli lahendada.

Çavuşoğlu rõhutas, et probleeme saab lahendada ainult dialoogiga. "Me toetame igal viisil olukorra normaliseerimist."

Türgil on Katariga sõbralikud suhted, kuid tal on head suhted ka teiste Pärsia lahe riikidega.

Iraan kutsub Katari ja araabia riike dialoogile

Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif ärgitas esmaspäeval Katari ja temaga diplomaatilised suhted katkestanud Pärsia lahe riike dialoogile.

"Naabrid jäävad alatiseks, geograafiat ei saa muuta. Sund ei ole kunagi lahendus. Dialoog on hädavajalik, eriti õnnistatud ramadaaniajal," ütles välisminister Twitteris.

Zarif helistas Katari küsimuses Türgi, Indoneesia, Iraagi ja Omaani kolleegile.

"Piirkonna riikide erimeelsusi, sealhulgas Katari ja tema kolme naaberriigi vahel tekkinud lahkhelisid on võimalik lahendada üksnes poliitiliste ja rahumeelsete meetoditega ning dialoogiga osapoolte vahel," ütles Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Bahram Ghasemi.

Ghasemi ütles, et pingete süvenemine lõunanaabrite vahel ei tule kasuks ühelegi piirkonna riigile, vaid ohustab kõigi huve ajal, mil maailm "kannatab laialt levinud terrorismi ja ekstremismi" tõttu.

Šiiitlikul Iraanil ei ole alates 2016. aastast enamiku sunni araabia riikidega diplomaatilisi suhteid, nood katkestasid sidemed Saudi Araabia algatusel pärast seda, kui protestijad panid põlema saudide esindused Iraanis.

Kreml: diplomaatiline tüli Katariga ei tohi kahjustada terroritõrjet

Kreml väljendas esmaspäeval lootust, et diplomaatiline tüli Katari ja selle Pärsia lahe äärsete naabrite vahel ei kahjusta rahvusvahelisi terrorivastaseid jõupingutusi.

President Vladimir Putini pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul loodab Venemaa, et pinged ei mõjuta üldist otsustavust võitluses terrorismi vastu, lisades, et laupäevane rünnak Londonis rõhutas selle tähtsust.

Saudi Araabia, Egiptus, Bahrein ja Araabia Ühendemiraadid katkestasid esmaspäeval suhted selle naftarikka väikeriigiga, keda nad süüdistasid terrorirühmituste toetamises. Katar on neid süüdistusi kategooriliselt tõrjunud.

Peskov keeldus kommenteerimast Katari vastu esitatud süüdistusi.

Vene välisminister Sergei Lavrov väljendas samal ajal telefonikõnes oma Katari ametivennaga tõsist muret pingete üle araabia maailmas.

Ministeeriumi sõnul kutsus Lavrov üles lahendama erimeelsusi läbirääkimistelaua taga, vastastikku lugupidava dialoogi teel, arvestades väljakutseid, millega maailm silmitsi seisab, eelkõige terrorismi.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: