Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: Katari meediat tabanud häkkimise korraldasid Araabia Ühendemiraadid

{{1500279900000 | amCalendar}}
Katari mehed Dohas emiir Tamim bin Hamad al-Thani pildi juures.
Katari mehed Dohas emiir Tamim bin Hamad al-Thani pildi juures. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ajaleht Washington Post kirjutab oma allikatele USA luureagentuurides viidates, et mai lõpus toimunud küberrünnaku Katari riigimeedia vastu ja seal libauudise avaldamise korraldasid Araabia Ühendemiraadid.

Katari riigimeedias avaldati 24. mail emiir Tamim bin Hamad al-Thanile omistatud avaldus, milles liider väidetavalt asetas küsimärgi alla USA vaenulikkuse Iraani suunal, rääkis "pingetest" Doha ja Washingtoni vahel, kommenteeris positiivselt Hamasi tegevust ning spekuleeris, et Trump ei pruugi kauaks võimule jääda.

Katari võimude kinnitusel sooritati riigimeedia vastu küberrünnak ning avaldatud uudis ei vastanud tõele. Kuigi Doha eitas uudise sisu korduvalt, siis kajastasid teiste araabia riikide meediakanalid uudist kui fakti. Pärsia lahe araabia riigid reageerisid uudisele raevukalt ning tõkestasid ligipääsu Katarist tulevatele meediakanalitele.

Libauudis tugevdas juba olemasolevaid pingeid ning selle tulemusena süüdistasid Saudi Araabia, Egiptus, Bahrein ja Araabia Ühendemiraadid Katari terrorismi toetamises ning teatasid diplomaatiliste suhete katkestamisest Dohaga. Diplomaatiline kriis kestab endiselt ja seda hoolimata näiteks USA, Türgi, Kuveidi ja Prantsusmaa katsetest vastasseisu osapooli kompromissile kutsuda.

Saudi Araabia ja tema liitlased on Katarile esitanud ka nõudmiste nimekirja. Näiteks nõutakse Dohalt, et Katar keelustaks islamiliikumise Moslemivennaskond, mida riik on pikalt toetanud. Liikumine on neljas nõudmise esitanud riigis keelustatud.

Lisaks tahetakse, et Katar sulgeks oma suursaatkonna Iraanis, Kataris asuva Türgi sõjaväebaasi ning Katari telekanali Al Jazeera. Riik peab lõpetama ka suhtluse Araabia Ühendemiraatides, Bahreinis, Egiptuses ja Saudi Araabias tegutsevate opositsioonirühmitustega.

Katar on omakorda öeldnud, et peab nõudmisi vastuvõetamatuteks, sest nende täitmine rikuks riigi suveräänsust.

Washington Postiga rääkinud USA luureametnike sõnul olevat hetkel veel ebaselge, kas diplomaatilise kriisi üheks päästikuks saanud küberrünnaku korraldasid Araabia Ühendemiraadid ise või oli riik selle asjus, kellega teisega kokku leppinud. Samuti polevat veel selge, kas teised liitlased olid Araabia Ühendemiraatide plaani kaasatud.

Allikate väitel olid Araabia Ühendemiraatide ametnikud arutanud häkkimist 23. mail ehk päev enne küberrünnaku toimumist.

Kuigi Katar on küberrünnaku toimumist korduvalt kinnitanud, pole Doha otseselt selle korraldamises veel kedagi süüdistanud, sest uurimine on alles pooleli.

Araabia Ühendemiraadid on Washington Postis avaldatud väited juba tagasi lükanud.

Araabia Ühendemiraatide välisminister Anwar Gargash rõhutas, et USA ajalehe artikkel ei vasta tõele.

Samuti lükkas ta tagasi hiljuti veebis levima hakanud libauudise, mille kohaselt olevat Araabia Ühendemiraadid ja veel viis araabia riiki kirjutanud rahvusvahelisele jalgpalliföderatsioonile, et Katarilt võetaks ära õigus korraldada 2022. aasta jalgpalli MM.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: