Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türgi president kritiseeris Katari sanktsioone

{{1496801100000 | amCalendar}}
Foto: Yasin/Bulbul/Presidential Palace/Reuters/Scanpix

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan asus teisipäeval Katari toetama ja kinnitas, et soovib kahe riigi vahel arendada veelgi tihedamaid sidemeid.

"Me leiame, et Katarile kehtestatud sanktsioonid pole head," ütles Erdoğan.

"Türgi jätkab sidemete arendamist Katariga nagu kõikide meie sõpradega, kes on meid kõige raskematel aegadel toetanud," ütles president viidates riigipöördekatsele.

Erdoğani pressiesindaja oli juba varem päeval teatanud, et president käivitas algatuse lahendamaks Katari ja teiste Pärsia lahe riikide vahel puhkenud diplomaatilist kriisi.

Erdoğan "käivitas diplomaatilised püüdlused, et lahendada see vaidlus sõprade ja vendade vahel püha kuu ramadaani vaimus", ütles presidendi pressiesindaja Ibrahim Kalin esmaspäeva hilisõhtul.

Trump toetas Saudi Araabiat Katari isoleerimisel

USA president Donald Trump toetas teisipäeval Saudi Araabiat ja selle liitlasi Katari isoleerimisel, mida süüdistatakse terrorismi rahastamises.

Trump külastas Saudi Araabiat vähem kui kuu aja eest ning kutsus regiooni riike üles terrorismi vastu ühinema.

"Nii hea on näha, et Saudi Araabia visiit, koos kuninga ja 50 riigiga, on ennast juba ära tasumas," säutsus Trump.

"Nad sõnasid, et astuvad karme samme äärmusluse rahastamise vastu, kõik tõendid viitasid Katarile. Võib-olla sellest saab terrorismi õuduse lõpu algus," ütles Trump.

USA meedia väitel põhjustasid Katari kriisi Venemaa häkkerid

USA telekanal CNN teatas teisipäeval, et Katari kriisis kahtlustatakse Venemaa häkkereid, kes olevat levitanud valeuudiseid diplomaatiliste suhete pingestamiseks regiooni riikide vahel.

Telekanali usutletud uurimisele lähedalseisvate allikate sõnul olid kõnealused häkkerid avaldanud Katari riikliku uudisteagentuuri uudisvoos valeinformatsiooni.

USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) abistab Katari korrakaitsjaid riigimeedia häkkimise uurimisel, teatasid reedel valitsusallikad.

Paar nädalat tagasi teatasid Katari võimud, et riikliku uudisteagentuuri Qatar News Agency internetikülg langes häkkerite rünnaku ohvriks ja seal avaldati võltspöördumine emiir Tamim bin Hamad Al-Thani nimel.

Valeuudistes kirjutati muu hulgas, et USA presidendi Donald Trumpi ja Katari suhted on viletsad ja riigi välisminister Mohammed bin Abdulrahman al-Thani kavatseb naaberriikidest koju kutsuda mitmed suursaadikud. Uudised väideti põhinevat emiiri väljaütlemistel.

Kõnealused uudised levisidki hoogsalt muu hulgas Araabia Ühendemiraatides ja Saudi Araabias.

FBI ega USA Luure Keskagentuur (CIA) pole uurimist telekanalile CNN otseselt kommenteerinud. Katari võimude kinnitusel avaldatakse uurimistulemused lähiajal.

Saudi Araabia, Egiptus, Bahrein ja Araabia Ühendemiraadid süüdistasid Katari terrorismi toetamises ning teatasid esmaspäeval diplomaatiliste suhete katkestamisest Dohaga.

Hamasi vapustas saudi ministri kommentaar Katari kohta

Gaza sektorit kontrolliv islamistlik äärmusrühmitus Hamas väljendas vapustust seoses Saudi Araabia üleskutsega Katarile peatada nende toetamine.

Saudi Araabia välisminister Adel al-Jubeir ütles teisipäeval Pariisis ajakirjanikele, et Katar peab katkestama suhted nii Hamasi kui selle ajaloolise "vaimse isa", pan-arabistliku Moslemivennaskonnaga.

Hamas märkis kolmapäeva varahommikul tehtud avalduses, et al-Jubeiri kommentaar on võrdväärne "vapustusega" nii palestiina rahvale kui ka araabia ja islamimaailmale tervikuna.

Hamasi väitel kasutab Iisrael taolisi "väljaütlemisi enda huvides, et seeläbi vägivallatseda veelgi rohkem palestiinlaste kallal".

Pärsia lahe riigid eesotsas Saudi Araabiaga läksid Katariga tülli 2014. aastal, kuna Doha toetas 2012.-2013. aastani Egiptust valitsenud ja seejärel kukutatud presidenti Mohammed Morsit, kes on Moslemivennaskonna liige.

Saudi Araabia, AÜE ja Bahrein kutsusid 2014. aastal oma suursaadikud Katarist tagasi. Kaheksa kuud hiljem nad naasid pärast seda, kui Katar saatis mõned Moslemivennaskonna liikmed riigist välja ja asus teisi vaigistama.

Sestpeale on Katar korduvalt ja jõuliselt eitanud, et rahastab äärmusrühmitusi. Samas on riik oluline Hamasi kontrollitud Gaza sektori rahastaja ning 2012. aastast elab riigis eksiilis olev Hamasi tippametnik Khaled Meshaal.

Lääne ametnikud on süüdistanud Katari sunniitlike äärmusrühmituste rahastamise lubamises ja isegi innustamises. Rühmituste seas on väidetavalt ka Al-Qaeda Süüria-haru, mida tunti kunagi Al-Nusra Rinde nime all.

Katar hoiab suhteid ka Iraaniga, sest riigid jagavad merel suurt gaasimaardlat.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: