Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Relvastatud isikud ründasid Iraani parlamenti ja ajatolla Khomeini pühamut

{{1496818800000 | amCalendar}}

Iraani pealinnas Teheranis ründasid kolmapäeva hommikul relvastatud isikud parlamendihoonet ja ajatolla Ruhollah Khomeini mausoleumi. Rünnakutes on saanud surma vähemalt 13 ja vigastada vähemalt 43 inimest. Vastutuse rünnakute eest on võtnud sunniitlik äärmusrühmitus ISIS.

Uudisteagentuuride ja väljaannete teatel leidsid sündmuskohtadel lisaks tulistamisele aset ka suitsiiditerroristide poolt korraldatud plahvatused, vahendasid Reuters ja BBC.

Ringhääling IRIB teatas pärastlõunal, et parlamendis toimunud intsident on läbi ning kõik neli ründajat on tapetud. Sündmuskohal jätkavad tegutsemist võimuesindajad, kes kontrollivad hoone ohutust ning evakueerivad sealt inimesi.

Teherani lõunaosas asuva ajatolla Khomeini mausoleumi juures oli ründajaid viimaste andmete kohaselt neli - üks lasi end oma pommivöö abil õhku, kolm peeti julgeolekutöötajate poolt kinni või lasti maha.

Väidetavalt sisenesid ründajad parlamendihoonesse naisteks riietatutena ning ka mausoleumi puhul on väidetud, et suitsiiditerrorist kandis naiseriideid või et ta oligi naine.

Rünnakute tõttu on kehtestatud üle kogu riigi erakorraline olukord. Võimud teatasid ka seda, et neil õnnestus kolmas kavandatud terrorirünnak ära hoida ning sellega seotud "terroristide meeskond" on kinni peetud.

ISIS võttis rünnakute eest vastutuse

Sunniitlik äärmusrühmitus ISIS teatas endaga seotud uudisteagentuuri Amaq vahendusel, et nad võtavad Teheranis toimunud rünnakute eest vastutuse.

"Islamiriigi võitlejad ründasid Khomeini pühamut ja Iraani parlamenti Teheranis," seisis teates.

Muuhulgas avaldas ISIS veebis ka video, kus oli väidetavalt kujutatud parlamendihoones viibiv ründaja, kes parajasti tulistab maas lamavat inimest.

Arvestades ISIS-e strateegiat võtta vastutus võimalikult suure hulga rünnakute eest, on rühmituse tegelik ja otsene seotus Iraanis toimuvate sündmustega hetkel veel ebaselge.

Küll on aga teada, et Teheran on aktiivselt toetanud Iraagi valitsusvägede koosseisus ISIS-e vastu võitlevaid šiiitlikke rühmitusi. Samuti on Iraan jõuliselt toetamas Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi. ISIS on omakorda tuntud ka selle poolest, et korraldab regulaarselt terrorirünnakuid Lähis-Ida riikides elavate šiiitide vastu.

BBC teatel on ISIS ka viimasel ajal teinud varasemast rohkem propagandat, kus kutsutakse üles Iraani ründama.

Kui ISIS-e seotus ka ametliku kinnituse saab, oleks tegu esimese korraga, kui sunniitlik äärmusrühmitus Iraanis terrorirünnaku korraldatud saab.

Iraanis pole terrorirünnakud tavapärased

Tegemist on kõige tõsisema terrorirünnakuga riigis pärast 1980. aastate algust, sest pärast 1979. aasta revolutsiooni on Iraanis, eriti pealinn Teheranis olnud julgeolek väga tugeva kontrolli all.

Seega on tavaliste Iraani kodanike jaoks tegu suure šokiga, sest elanikud on harjunud elama erinevalt oma mitmest naaberriigist üsnagi rahulikus keskkonnas.

Juhtum võib olla tagasilöögiks ka mõõdukaks peetud presidendile Hassan Rouhanile, kes äsjase valimiskampaania ajal lubas muuhulgas ka julgeoleku vallas olukorda parandada.

Iraani revolutsioonikaart süüdistab USA-d seotuses terrorirünnakutega

Iraani eliitüksus rahvuskaart tõotas kolmapäeval kättemaksu ISIS-e topeltrünnaku eest Teheranis, kuid ütles, et sellega on seotud ka Washington ja Ar-Riyad.

"Revolutsioonikaart on alati tõestanud, et ei lase süütute inimeste verd valada, ilma et kätte maksaks," öeldi avalduses.

"Terrorirünnakud, mis tulevad nädal aega pärast Ühendriikide presidendi kohtumist ühe piirkonna reaktsioonilise valitsuse (Saudi Araabia) liidriga, näitavad, et nad on selle julma teoga seotud."

Revolutsioonikaardi julgeolekuteenistuse juht Mohammad Hossein Nejat ütles uudisteagentuurile Fars, et Teheranis parlamendihoonet rünnanud mehed olid vanuses 20-25 aastat.

"Nad läksid parlamenti külalistena. Turvameestes äratasid kahtlust nende kotid ja kui nad tahtsid neid läbi otsida, algas tulistamine ja nad lasid turvamehe maha," rääkis ta.

"USA ja Saudi režiim käskisid oma käsilastel seda teha."

Rouhani kutsus Teherani rünnakute järel üleilmsele ühtsusele

Iraani president Hassan Rouhani kutsus pärast terrorirünnakuid üles regionaalsele ja rahvusvahelisele koostööle ja ühtsusele.

"Iraani sõnum on alati olnud, et terrorism on üleilmne probleem ning ühtsus võitlemaks äärmusluse, vägivalla ja terrorismi vastu regionaalse ja rahvusvahelise koostööga on tänapäeva maailma kõige tähtsam vajadus," ütles Rouhani avalduses.

Ajatolla Khameini: terrorirünnakutel ei ole Iraanile mingit mõju

Iraani kõrgeim liider ajatolla Ali Khamenei rõhutas kolmapäeval, et Teheranis aset leidnud rünnakutel ei ole islamivabariigi rahvale kõige vähematki mõju.

"Iraani riik liigub edasi ning nendel tulevärkidel, mis täna aset leidsid, ei ole vähimatki mõju rahva tahtele," ütles Khamenei Teheranis pärast kaht rünnakut.

USA mõistis Teheranis aset leidnud terrorirünnakud hukka

USA mõistis hukka Teheranis aset leidnud terrorirünnakud.

"Terrorismi pahel ei ole kohta rahumeelses, tsiviliseeritud maailmas," ütles välisministeeriumi kõneisik Heather Nauert.

Sotsiaalmeedias levis Teherani sündmuste kohta ohtralt foto- ja videomaterjali:

Parlamendihoonest päästetakse last.

Väidetavalt kujutab foto sündmuskohta mausoleumi juures.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: