Iraan toimetas Katari lennukitega toiduabi
Viis Iraani riikliku lennufirma Iran Air lennukit toimetas pühapäeval Katari toidukaupu, paar päeva pärast õhuliikluse peatamist Katari ja selle naabrite vahel.
Iga lennuki pardal oli umbes 90 tonni toiduaineid nagu puu- ja juurviljad, teatas Iraani riikliku lennufirma pressiesindaja Shahrokh Noushabadi. Hiljem pühapäeval suundub Katari Iraanist veel üks toidulastiga lennuk, lisas ta.
Araabia Ühendemiraadid, Bahrein, Egiptus ja Saudi Araabia teatasid 5. juunil diplomaatiliste sidemete katkestamisest Katariga ning andsid korralduse sulgeda Katari lennukitele ja laevadele kõik lennujaamad ja sadamad. Hiljem teatasid suhete katkestamisest Katariga ka Jeemeni rahvusvaheliselt tunnustatud valitsus, Maldiivid ja Liibüa idaosas tegutsev rahvusvaheliselt tunnustamata valitsus. Tšaad kutsus neljapäeval oma suursaadiku Katarist tagasi. Oma saadikud on Tšaadist tagasi kutsunud ka Senegal ja Mauritaania.
"Me jätkame toiduabi saatmisega nii kaua, kuni selle järele on vajadus," ütles Noushabadi.
Samuti lahkub Iraanist pühapäeval Katari suunas kolm toidukaubalastiga laeva, teatas uudisteagentuur Tasnim.
Iraani lähim sadam Katarile on Dayyer.
Iraan on avanud Katari lennukitele ka oma õhuruumi sajaks täiendavaks lennuks päevas, mis on kasvatanud Iraani õhuliiklust 17 protsendi võrra.
Kuveit: Katar on valmis dialoogiks Saudi Araabia ja liitlastega
Katar on valmis dialoogiks Dohaga diplomaatilised suhted katkestanud Araabia riikidega, teatas Kuveidi välisminister pühapäeval.
Pärsia lahe äärsete Araabia riikide ühtsus "on piirkonna inimeste jaoks esmatähtis", ütles Kuveidi välisminister Sheikh Sabah al-Khaled Al-Sabah avalduses, mille edastas riiklik uudisteagentuur KUNA.
Kuveidi emiir Sabah Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah on juba külastanud Saudi Araabiat, Araabia Ühendemiraate ja Katari lootuses vahendada läbirääkimisi lahenduse leidmiseks 5. juunil puhkenud kriisile.
Katar lubab naabermaade kodanikel riiki jääda
Katari valitsus hoidus pühapäeval suhete edasisest pingestamisest Pärsia lahe äärsete naaberriikidega, teatades, et nende kodanikel on lubatud riiki jääda.
Ligi nädal pärast seda, kui Saudi Araabia ja tema liitlased teatasid diplomaatiliste suhete katkestamisest ning mere-, maismaa- ja õhublokaadi kehtestamisest Katarile, ei ole kriisi lahendust veel silmapiiril. Lisaks otsustati saata 14 päeva jooksul riigist välja Katari kodanikud.
Katar teatas laupäeva hilisõhtul, et ei kavatse vastusammuna naaberriikide kodanikke riigist välja saata.
Doha ei "rakenda riigi vastu suunatud vaenulike ja tendentslike kampaaniate taustal mingeid meetmeid Katari elanike vastu, kel on diplomaatilised suhted katkestanud riikide kodakondsus", edastas riigimeedia Katari valitsuse avaldust.
See on kergendus rohkem kui 11 000-le Kataris elavale Saudi Araabia, AÜE ja Bahreini kodanikule.Katar teatas ühtlasi, et seninägematutest sanktsioonidest hoolimata ei ole riigi elutähtsates veeldatud maagaasi tarnetes häireid esinenud.
Neljapäeval kuulutas Katari välisminister Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, et riik suudab sanktsioonide kiuste "igavesti" vastu pidada.
Katarile on praktilist toetust osutanud Türgi ja Iraan. Ankara on saatnud Kataris asuvasse Türgi sõjaväebaasi sõdureid ning Iraan transportis pühapäeval Katari lennukitega toidukaupu.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS