Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera": Rändlustasude kaotamist peetakse Brüsseli töövõiduks

Foto: Eduardo Munoz/Reuters/Scanpix

Alates neljapäevast saab enamik eurooplasi oma mobiiltelefoni Euroopa Liidus reisides kasutada samadel tingimustel, mis kodus. Rändlustasude kaotamine tähendab, et šokeerivad telefoniarved välismaal tehtud kõnede, mobiiliga vaadatud videote või üleslaetud piltide eest, peaks olema minevik. Põhja- ja Baltimaades, võivad telekom-firmad oma klientidelt suuremate mahtude eest siiski lisatasu küsida.

"Me arvame, et see on suur võit euroopa tarbijatele. Me oleme oodanud 10 aastat, et see viimaks jõustuks. Tänasest peaks saama reisida kõikjal EL-is ilma, et peaks kartma šokeerivaid telefoniarveid," ütles Euroopa Tarbijate Organisatsiooni õigusosakonna juht Guillermo Beltra.

Euroopa Komisjoni digitaalse ühtse turu asepresident Andrus Ansip ütles, et need kartused, et seoses rändlustasude kaotamisega kodused hinnad tõusevad, ei ole paika pidanud.

Rändlustasude kaotamise vastu aastaid lobitööd teinud mobiilioperaatorite esindaja komisjoni vastu viha ei pea.

"Ma arvan, et see on eelkõige positiivne samm tarbijatele. Aga see on väljakutse telekom-firmadele, mis mõjutab sissetulekuid ja seetõttu ka võimalusi tulevikus investeerida," kommenteeris telekomfirmasid ühendava GSMA avalike suhete juht Olivier Lechien.

Rändlustasude kaotamine on ehk üks vähese arusaadava lõpptulemusega päädinud lahinguid Brüsselis, mille kasu peaks tunnetama küll pea iga reisiv eurooplane.

Teatud puhkudel võivad rändlustasud siiski telefoniarvele ilmuda. Eelkõige Skandinaavias ja Baltimaades, kus mobiilsidehinnad on märksa soodsamad kui Kesk- ja Lõuna-Euroopas.

"Et operaatorid ei tõstaks koduseid hindu, saavad nad küsida võimudelt aasta jooksul uute reeglite jõustamisel erandit. Tarbijad peaksid teadma, et sellisel juhul maksavad nad rändluse eest lisatasu, aga selle hind on väga väike," ütles Euroopa Tarbijate Organisatsiooni õigusosakonna juht Guillermo Beltra

Rändlustasude kaotamisega tekib paradoksaalne olukord, kus näiteks Telia simkaardiga Brüsselisse helistamine on kordades odavam kui astuda üle piiri ja teha kõne Läti võrgust. Põhjuseks pole mitte Läti odavamad hinnad vaid tõsiasi, et Brüssel keelab rändluse eest lisatasu küsimise, aga koduvõrgust tehtud kaugekõnedele pole hinnapiiri seatud.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: