EL-i liidrid kiitsid heaks süvendatud kaitsekoostöö käivitamise ({{commentsTotal}})

{{1498149720000 | amCalendar}}
Foto: twitter.com/eucopresident

Euroopa Liidu liidrid kiitsid heaks alalise struktureeritud koostöö (PESCO) käivitamise, teatas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk neljapäeval.

"PESCO on ajalooline samm, mis lubab EL-il liikuda süvendatud kaitsekoostöö poole. Meie eesmärk on olla ambitsioonikas ja kaasav. Kõik liikmesriigid on kutsutud liituma," lausus Tusk pärast Ülemkogu esimest töösessiooni.

Kolme kuu jooksul lepivad liikmesriigid kokku kriteeriumite ja kohustuste nimekirjas koos konkreetsete võimearendusprojektidega, et anda sellele koostööle tõuge, ütles ta.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker nimetas enda sõnul 2014. aastal ametisse astudes PESCO-t Lissaboni lepingu magavaks printsessiks. "See printsess on nüüd ärkamas," lausus Juncker ühisel pressikonverentsil Tuskiga.

Tema sõnul kiitsid EL-i valitsusjuhid heaks komisjoni viimaste kuude kaitsealased ettepanekud, mille seas on ka Euroopa Kaitsefondi loomine. "See, mis algas 1954. aastal ja mida vahepealsel ajal ei mainitud, on nüüd teoks saamas."

Juncker märkis, et Euroopas on 178 tüüpi relvasüsteeme, samas kui USA-s on 30. "Meil on Euroopas 17 tüüpi tanke, samas kui USA-s on üks."

Kuigi Euroopa kulutab kaitsele poole sellest summast, mis USA, on Euroopa efektiivsus vaid 15% Nii et parandamisruumi on, märkis Juncker.

Ülemkogu sise- ja välisjulgeoleku alaste järelduste tekstis seisab, liikmesriigid koostavad PESCO kriteeriumide ja siduvate kohustuste nimekirja kõige nõudlikumaid missioone silmas pidades ja koos ajakava ning konkreetsete hindamismehhanismidega, et süvendatud koostöös osaleda soovivad liikmesriigid saaksid sellest viivitusteta teada anda.

Selles lisatakse, et töö PESCO raames "peab olema kooskõlas liikmesriikide riikliku kaitseplaneerimisega ning nende kohustustega NATO ja ÜRO ees".

Ülemkogu leppis kokku, et lahingugruppide kohalesaatmise kulud peaks edaspidi katma ühisrahastatud Ateena mehhanism, seisab tekstis.

Kokkulepe ka Vene-vastaste sanktsioonide pikendamises

Lisaks leppisid EL-i liidrid neljapäeval kokku majandussanktsioonide pikendamises Venemaa suhtes veel poole aasta võrra, kuna Moskva ei ole Minski kokkuleppes lubatut ellu viinud.

"Kokku lepitud. EL pikendab majandussanktsioone Venemaa vastu," teatas Tusk oma Twitteri kontol.

Pärast neljapäevast poliitilist otsust pikendatakse sanktsioone ametlikult alates järgmisest nädalast.

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: