Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Komisjon trahvib Google'it 2,4 miljardi euroga

{{1498559640000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon trahvib Google'it 2,4 miljardi euroga, kuna viimane kuritarvitas oma domineerivat positsiooni otsingumootorina, andes enda netipoodidele otsingutulemustes eelise.

Google peab domineeriva positsiooni kuritarvitamise lõpetama 90 päeva jooksul, vastasel juhul ootab ettevõtet 2,4 miljardile eurole lisaks veel trahv viie protsendi ulatuses emafirma aastasest käibest, teatas komisjon.

Komisjoni uurimisest selgus, et otsingutulemustes isegi kõige kõrgemal kohal olnud konkureerivad teenused on Google'i algoritmide tõttu otsingutulemustes kuvatud alles neljandal lehel. Samas näitasid tõendid ka seda, et esimesel lehel kuvatud tulemused saavad 95 protsenti klõpsudest, samas kui teise lehe esimene tulemus saab vaid ühe protsendi.

Uurimine näitas ka, et esimese otsingutulemuse kolmandale kohale liigutamine langetas klõpsude arvu 50 protsendi võrra. Selle tulemusena leiti, et Google andis enda teenuse kõrgemale paigutamisega endale tugeva eelise konkurentide ees.

"Google on tulnud välja mitmete innovatiivsete toodete ja teenustega, mis on muutnud meie elu. See on hea. Aga Google'i võrdleva poodlemise strateegia ei koosnenud vaid klientide ligimeelitamisest toodete konkurentide omadest paremaks tegemisega. Selle asemel kuritarvitas Google oma turudominantsi otsingumootorina, edenedades omeenda võrdlevaid ostuteenuseid otsingutulemustes ja lükates tahapoole konkurentide omi," ütles komisjoni konkurentsipoliitika eest vastutav Margrethe Vestager.

Lisaks sellele on võimalik esitada igal isikul või ettevõttel, mida Google'i tegevus negatiivselt mõjutas, tsiviilhagi Google'i vastu liikmesriikide kohtutes ja nõuda kahjutasu.

Samalaadseid otsuseid võib veelgi tulla

"Aktuaalse kaamera" Brüsseli korrespondendi Epp Ehandi sõnul on tegu suurima trahvitšekiga, mis Euroopa Komisjon on konkurentsireeglite rikkumise eest ühele ettevõttele välja kirjutanud.

"Konkurentsivolinik Margrethe Vestager rõhutas täna ajakirjanikele korduvalt, et Google on nüüd must-valgel turuliidriks tunnistatud, kellele kehtivad natuke teised reeglid kui teistele ettevõtetele," sõnas ta.

Ehandi sõnul ei pruugi otsus jääda viimaseks omasuguseks, sest puudutas ainult Google Shoppingu teenust, teenuseid on Google'il aga veel ja komisjon tegeleb ka nende uurimisega.

Google pole Euroopa Komisjoni otsusega nõus ja kaalub edasikaebamist

Google teatas teisipäeval, et ei ole nõus Euroopa Komisjoni otsusega ettevõtet 2,4 miljardi euroga trahvida ja kaalub otsuse edasikaebamist.

"Me ei ole nõus täna teatatud otsusega. Me vaatame Komisjoni otsuse edasikaebamist kaaludes põhjalikult üle ning jätkame oma seisukoha selgitamist," ütles ettevõtte vanem asejuht Kent Walker avalduses.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: