Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maanteeamet hindab teeäärsete põlispuude raievajadust

{{1500016020000 | amCalendar}}
Foto: Erakogu.

Maanteeamet laseb spetsialistidel üle vaadata riigiteede ääres kasvavad põlispuud, sest paljud neist võivad oma seisukorra tõttu olla liiklejatele ohtlikud.

Maanteeameti keskkonnatalituse juhataja Villu Lükk ütles ERR-ile, et riigiteede ääres paikneb suurel hulgal looduskaitse ja muinsuskaitse all olevaid alleesid ja parke, mis paraku on kesises või avariilises seisukorras.

"Kuivanud ja mädanevad oksad kukuvad tugevate tuultega teele, halvemas seisundis puude puhul on murdumise oht. Maanteeamet on aga kohustatud tagama liiklusohutust riigimaanteedel ning samal ajal korraldama maaomanikuna ka kaitsealuste objektide säilimise ning aja- ja asjakohase hoolduse," rääkis Lükk.

Väljakuulutatud riigihanke "Riigi teemaal paiknevate kaitsealuste alleede seisukorra dendroloogiline inventeerimine ja hoolduskavade koostamine" eesmärgiks on läbi viia kaitsealuste alleede seisukorra dendroloogiline inventeerimine ja hoolduskavade koostamine.

Seisundi hindamisel saabki maanteeamet Lüki sõnul üldhinnangu puu seisundi ja murdumiskindluse kohta. Lisaks koostatakse hinnang puu võimaliku ohtlikkuse kohta ning seda lähtuvalt liiklusohutusest. Samuti nähakse ette hoolduskava, kus peab olema välja toodud ajakava hooldustöödest. Hanke kavandamisel on olnud tihedalt kaasatud kaitsealuste objektide valitsejad keskkonnaamet ja muinsuskaitseamet.

Lükk loetles, millised probleemid seonduvad vanade alleedega: asuvad liiklusruumis ehk teekattele väga lähedal, mis sunnib kiirust piirama või eraldi puid tähistama; liiklusruumi tagamine laiusesse ja kõrgusesse ehk teepeenra servast viis meetrit ülessepoole; vanade alleede võrast pudenevad oksad, mis kujutavad ohtu liiklejatele, seda eriti tugevate tuulte-tormide tagajärjel.

Näiteks halvas seisundis puudealleedest toob maanteeamet Sangaste mõisa pargi allee Valgamaal ja Kuremaa mõisa pargi alleed Tartumaal. Seal on probleemiks puude lähedus teele ning puude halb seisukord.

Maardu mõisa pargis Harjumaal ja Järlepa alleedel Raplamaal on probleemideks kuivanud oksad, mis tugevamate tuulte korral murduvad ja kukuvad sõiduteele. Samuti vigastatud puutüved ning puude paiknemine teele lähedal.

Liiklejate seisukohalt vaadatuna on olukord halb ka Olustvere mõisapargiga Viljandimaal, Suuremõisa mõisapargiga Hiiumaal ja Saka mõisapargi alleedega Ida-Virumaal. Seal on probleemideks puude lähedus teele, samuti on vajadus neid hooldada.

Arborist loodab suurt huvi hanke vastu

Arborist Heiki Hanso ütles "Aktuaalsele kaamerale", et selline hange, mille mõte on enne üheksa korda mõõta ja siis üks kord lõigata, on märk tervemast ühiskonnast.

"Loomulikult tuleb koguda enne informatsiooni ja siis teadlikult läheneda igasugu võimalike otsuste tegemisel, kas raiutakse siis sealt midagi ohtlikku välja või siis tehakse hoolduslõikused ja hinnatakse puu seisund. See on väga oluline," rääkis Hanso.

Riigihange kuulutati välja teisipäeval ning tulemused peaks selguma juuli lõpuks.

Hanso loodab, et arboristide huvi on suur.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael, Tiina Jaakson

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: