Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo ({{commentsTotal}})

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Tallinna Sadama välja kuulutatud ideekonkursiga otsiti parimat innovaatilist, arhitektuurset ja kontseptuaalset lahendust üle Admiraliteedi basseini kanali rajatavale jalakäijate sillale. Konkursile esitati üheksa tööd, sild peaks valmima 2018. aasta lõpuks.

Vanasadama jalakäijate silla ideekonkursi hindamise žürii koosseisus Peeter Nõgu ( AS Tallinna Sadam), Hele-Mai Metsal (AS Tallinna Sadam), Endrik Mänd (Tallinna linna peaarhitekt), Tomomi Hayashi (arhitekt, Eesti Arhitektide Liidu esindaja), Urmas Muru (arhitekt, Eesti Arhitektide Liidu esindaja)   ja Siim Idnurm (emeriitprofessor, Tallinna Tehnikaülikool) valis üheksa nõuetekohaselt laekunud töö hulgast välja kolm auhinnalist kohta ja märkis ära ühe töö.

Esimese koha sai ideekavand "New Balance 100", mille taga olid Läti arhitektid SIA Witteveen + Bos Latvia. " New Balance 100" kavandi kasuks rääkis žürii hinnangul insenertehniliselt ilus lahendus, kus suured jõumängud on esile tõstetud ja eksponeeritud. Risti ja diagonaalselt asetsevale sillale on pakutud erinevad avanemismehhanismid. Pakutud on hästi läbi mõeldud traditsiooniline sild kaasaegses võtmes. Sild pakub huvitavaid vaateid nii avatud kui kinnises olekus.

Teise auhinnalise koha pälvis arhitektuuribüroo Salto AB OÜ kavand "Golden Crane", mille lahenduse võlu seisnes žürii sõnul selle lihtsuses. Selles on omavahel ühendatud sadama ajalugu, taaskasutus ja funktsionaalne transformatsioon, nimelt on sadamas kaubalaadimiseks vajalikust kraanast tehtud silla tõsteseade.

Kolmanda koha vääriliseks tunnistati märksõna "Silmad" taga olnud OÜ Stuudio Tallinn. Võistlustöös "Silmad" on pakutud efektse disainiga tehniliselt eriline kaks-ühes lahendus, mis mõjub atraktsioonina, kus silla vastukaalud ja nende töö on eksponeeritud.

Eraldi märgiti žürii poolt ära ideekavand "Ki-Ki", mille koostajaks oli OÜ AB Kontekst. "Ki-Ki" lahendus on  nagu origami, kus sillal on selgelt eristatavad kinni ja lahti asendid.

Vastavalt võistlustingimustele hindas žürii kõikide vastavaks tunnistatud ideekavandite kaasaegsust ja originaalsust, silla arhitektuurse idee veenvust ja terviklikkust ning sobivust asukohaga. Ühtlasi vaadati arhitektuurse lahenduse teostatavust ning majanduslikult otstarbeka hooldamise ja muude praktiliste eesmärkidega arvestamist.

AS Tallinna Sadam planeerib rajada üle Admiraliteedi basseini kanali jalakäijate silla, et võimaldada jalakäijatele mugavamat liiklemist kahe reisiterminali ja terminalide juurde jäävate alade vahel. Sild tuleb lahtikäiv, et tagada Vanasadama jahisadama kasutus. Tallinna Sadama eesmärk on, et silla näol tekiks piirkonda atraktiivne arhitektuuriobjekt, mis ilmestaks ümberkaudset linnaruumi.

Silla ideekonkurssi, edasist projekteerimist ja ehitust kaasfinantseeritakse eurorahadest.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: