Nordica ja Adria partnerlus lõppes krõbeda intressiga laenulepinguga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Adria Airwaysi lennuk 2015. aastal Tallinna lennujaamas. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Nordica majandusaasta aruandest ilmneb, et Eesti lennundusettevõte on laenanud sloveenlaste Adria Airwaysile kuueks aastaks 15-protsendilise intressimääraga 4,556 miljonit eurot.

2016. aasta aruande nõuete ja ettemaksete tabelis on kirjas muud nõuded ulatuses 4,556 miljonit eurot. Nordic Aviation Groupi turundus- ja kommunikatsioonijuht Toomas Uibo kinnitas ERRile, et tegu on Adriale laenatud rahasummaga.

Adria Airways oli Nordica tähtsaim partner aasta jooksul alates ettevõtte asutamisest 2015. aasta sügisel. Neilt renditi rahvusvahelist piletimüügi- ja tulude juhtimise süsteemi ning algselt osteti neilt ka lendude opereerimise teenust.

"Sellise koostöömudeli üheks eelduseks oli ettemaksete ja deposiitide paigutamine partnerfirmasse, katmaks tema kaasnevaid kulusid ja võimalikke äririske," rääkis Uibo. "Partnerlussuhte lõpetamisel 2016. aasta lõpus konverteeriti osa Nordica jooksvaid vahendeid Adrias kahepoolsel kokkuleppel ümber laenuks, arvestades nii Nordica kui Adria huvisid".

Seega tähistabki majandusaasta aruandes muude nõuete all kajastatud summa 4,556 miljonit eurot laenuks konverteeritud Nordica restruktureeritud nõuet Adria Airwaysile.

"Selle instrumendi tingimused, sealhulgas intress on kooskõlastatud nii rahvusvaheliste audiitorite kui õigusnõustajatega ning vastavad nii raamatupidamislikele normidele kui headele äritavadele," rõhutas Uibo ja lisas, et kuigi Nordica laiaulatuslikuma koostöö lõpust Adria Airwaysiga saab varsti aasta, siis vastastikku kasulik operatiivne koostöö on jätkunud senini ja toimib eeldatavalt ka edaspidi.

Laen on sõlmitud eurodes, selle lepinguline intressimäär on 1,9 protsenti ning tagasilaekumise perioodiks on kuus aastat. Laenu sisemine intressimäär on majandusaasta aruande järgi 15 protsenti.

Nordica majandusaasta aruande lõpus on ka aruannet auditeerinud PricewaterhouseCoopersi sõltumatu vandeaudiitori ülevaade, kus märgitakse, et aastaaruanne kajastab ASi Nordic Aviation Group ja selle tütarettevõtete finantsseisu kooskõlas hea raamatupidamistavaga, välja arvatud selles osas, mis puudutab laenunõuet Adria Airwaysile.

"Meil ei olnud oma auditiprotseduuride käigus võimalik saada piisavalt tõendusmaterjali sarnaste tunnustega laenude turu intressimäärade kohta - leidmaks sobivat diskontomäära - ning samuti ei olnud meil võimalik saada piisavalt tõendusmaterjali laenunõude laekumise tõenäosuse osas," seisab audiitori aruandes.

"Nendest asjaoludest tulenevalt ei olnud meil võimalik veenduda, kas ja kui palju oleks tulnud laenunõuet seisuga 31. detsember 2016 alla hinnata," lisab audiitor.

Nordica asutati 2015. aasta sügisel pärast seda, kui senine rahvuslik lennufirma Estonian Air oli Euroopa Komisjoni otsuse tõttu, et nad peavad tagastama riigilt saadud abi, tegevuse lõpetanud.

Koostööd alustades olid nii Nordica kui Adria majanduslikult keerulises olukorras. Adriat ähvardas pankrotioht, sest polnud kindel, kas riigiettevõttele suudetakse erainvestor leida. Riigi osaluse ostis viimaks Saksamaa investeerimisfond 4K Invest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: