EL pikendas Vahemerel toimuvat operatsiooni Sophia 2018. aasta lõpuni

Päästelaevad korjasid Vahemerel kokku üle 2000 migrandi.
Päästelaevad korjasid Vahemerel kokku üle 2000 migrandi. Autor/allikas: Darrin Zammit Lupi/Reuters/Scanpix

Euroopa Liidu liikmesriigid pikendasid teisipäeval 2018. aasta lõpuni Vahemere keskosas toimuvat inimsmugeldamise vastast operatsiooni Sophia ja laiendasid selle mandaati.

ÜRO teatas 4. juulil, et aasta algusest on üle Vahemere Euroopasse jõudnud üle 100 tuhande migrandi ja põgeniku. Tihtipeale saabuvad nad Euroopasse inimsmugeldajate kipakate paatidega.

Suurem osa neist maabus Itaalias, mis on pahane, et teised EL-i riigid pole teinud piisavalt koorma jagamiseks.

Sophia käivitati 2015. aasta juunis pärast seda, kui Vahemerd ületades oli uppunud tuhandeid migrante.

"Täna saan uhkusega teatada, et operatsiooni Sophia mandaati pikendati ühehäälselt," ütles EL-i välispoliitika juht Federica Mogherini. Mandaat pikendati 2018. aasta 31. detsembrini.

Sophia oli algselt ainult päästeoperatsioon, kuid hiljem selle mandaati laiendati. Muu hulgas anti operatsioonis osalejatele õigus kasutada jõudu inimsmugeldajate laevade peatamiseks ja hävitamiseks rahvusvahelistes vetes.

Lisaks anti operatsioonile Liibüa rannavalve ja mereväe väljaõpetamise roll ning voli aidata ÜRO-l jõustada kodusõjas Liibüale kehtivat relvaembargot.

EL-i riigid leppisid teisipäeval kokku, et Sophia mandaati laiendatakse veelgi. Nüüd hakatakse Sophia raames kontrollima väljaõpetatud Liibüa rannavalvurite senist käekäiku ning "läbi viima uusi jälgimistegevusi ning koguma teavet salakaubitsemisest Liibüa eksportnaftaga".

Lisaks hakkavad EL-i piirivalveamet Frontex, politseiamet Europol ja liikmesriikide korrakaitseametid üksteisega jagama rohkem infot inimsmugeldamisest.

EL-i sõnul on operatsioon Sophia aidanud kaasa 110 arvatava inimsmugeldaja kinnipidamisele ning aidanud päästa pea 40 tuhat inimelu. Lisaks on neutraliseeritud 470 alust.

Operatsiooni raames on alates 2016. aasta 20. juunist välja õpetatud 136 Liibüa rannavalve ja mereväe töötajat.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: