Reiljan: Savisaar ütles, et parteile on raha ikka vaja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Villu Reiljan kohtus.
Villu Reiljan kohtus. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Harju maakohtus ütlusi andnud ekspoliitik ja Silikaat Grupi eksnõunik Villu Reiljan kinnitas, et aitas lahendada oma ülemuse Vello Kunmani tütre majaehituse probleemi toonase linnapea Edgar Savisaarega.

Reiljani sõnul töötas ta Vello Kunmani juures 2010. aasta juulist kuni tänavu 11. juulini Silikaat Grupi nõunikuna.

"Nõustasin põllumajanduses, keskkonna ja arendustegevuses põhiliselt Kunmanit, kes on omanik ja juhataja," kinnitas Reiljan.

"Sihi tänav 108 ehitustegevusest sain teada 2014. aasta 15. detsembril. See pole Silikaat Grupi küsimus, vaid Kunmani pere küsimus," rääkis Reiljan.

Reiljani sõnul rääkis Kunman talle sel päeval, et tema tütre maja ehitust takistatakse põhjendamatult. "Seda peaks üritama lahendada, rääkis ta mulle," kinnitas Reiljan.

Reiljani väitel Kunman Savisaarega otse ei suhtle. "Ta arvab miskipärast, et tal on Savisaarega mingi tüli olnud," märkis Reiljan.

Reiljan rääkis, et Kunman tegi talle ülesandeks ehitusprobleemi teemal Savisaare kui linnapeaga rääkida.

"Linnapealt oodati, et ta suudaks korrale kutsuda seda inspektorit. Ütlesin, et selle informatsiooni ma linnapeale viin," kinnitas Reiljan.

Reiljani sõnul arutas ta Kunmaniga ka Keskerakonna toetamist.

"Kunman küsis, kas mõnikümmend tuhat eurot on sobiv, ja ma arvasin, et on küll," kinnitas Reiljan ja lisas, et see oli 20 000 eurot, mille Kunman isiklikult tahtis annetada.

Savisaarega kohtudes rääkis Reiljan Kunmanil ehitusega tekkinud probleemist ja andis teada, et Kunman on nõus parteid rahaliselt toetama.

"Edgar Savisaar ütles, et raha on ikka parteil vaja. See on täitsa loogiline," kinnitas Reiljan, samas tema teada raha siiski ei antud.

Reiljan avaldas kahetsust, et ta ei süüvinud põhjalikult sellesse ehitusküsimusse ja ei pööranud tähelepanu piisavalt, et selle majaehituse juures oli tegemist tõsise, mitte pisirikkumisega.

"Nõuniku ja nõustatava suhe on nagu arsti ja patsiendi suhe, et tuleb rääkida nii, nagu asjad on," ütles Reiljan ja lisas, et tema tööandja talle täit infot majaehituse probleemi kohta ei andnud.

"Kahjuks oli informatsioon, mis mulle oli antud, täiesti ebaadekvaatne ja seetõttu oli info, mida ma Savisaarele andsin, täiesti ebaadekvaatne," leidis Reiljan.

"Mul on väga piinlik siin kolmandat korda seista," ütles Reiljan.

Samas kinnitas Reiljan, et Savisaar ei teinud tema teada mitte midagi, et seda ehitusküsimust lahendada ning keegi parteist 20 000 euro suuruse annetuse saamiseks tema poole ei pöördunud, ei tema ega Kunmani poole.

Reiljani kinnitusel Savisaar temaga pärast detsembrikuist kohtumist annetuse teemal ühendust ei võtnud.

"Ta ei ole minuga isiklikult ühendust võtnud, ükski tema funktsionäär pole ühendust võtnud ja kohtumisel ta ei väljendanud mitte midagi rohkem," rääkis Reiljan.

Samas oli Reiljani sõnul tal Kunmaniga parteile annetuse tegemise teemal juttu juba sama aasta juunis-juulis ja teist korda juba augustis ehk enne ehitusprobleemi tekkimist.

Süüdistus

Juhtiva riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse sõnul on Edgar Savisaare, Villu Reiljani ja Vello Kunmani altkäemaksu süüdistuse juures tuvastatud, et Vello Kunmani tütrele kuuluval kinnistul Sihi tänaval toimuv ehitustegevus ei vastanud varasemalt Tallinna linnaplaneerimise ameti poolt kinnitatud ehitusprojektile.

Süüdistuse järgi leppisid Reiljan ja Kunman 2014. aasta detsembris omavahel kokku, et Reiljan võtab ühendust Tallinna linnapea Savisaarega ning vahendab Kunmani soovi, et Savisaar Tallinna linnapeana kasutaks oma ametiseisundit ning korraldaks ehitusloa tingimuste rikkumisest hoolimata Sihi tänaval paikneva eramu ehitustööde jätkamise võimaldamise Tallinna linnaplaneerimise ameti ametnike poolt.

Süüdistus märkis, et Kunman lubas vastutasuna Keskerakonnale valimisteks vara ehk 20 000 eurot.

2014. aasata 15. detsembril toimus Tallinna linnavalitsuses Savisaare töökabinetis Savisaare ja Reiljani vaheline kohtumine, mille käigus vahendas Reiljan oma tööandja Vello Kunmani eelkirjeldatud soovi seoses kinnistuga ning Kunmani lubadust toetada vastutasuna Savisaare poolt tema ametiseisundi kasutamise eest Keskerakonda 20 000 euroga ning Savisaar nõustus vara vastuvõtmisega, märkis süüdistus.

 

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: